15 nezabudnuteľných dní na západe USA

0
826
Usa Trip Dovolenka California
Usa Trip Dovolenka California

Tak Evička do mňa toľko dobiedzala s tým, že chce vidieť Harry Potter svet, až sme sa rozhodli dať tomu šancu. Letenky z Toronta sú predsa len lacnejšie, ako z EÚ a tak ako povedal mafián Mello kedysi na nemocničnej toalete: „Je treba vedieť, kedy odísť“. Tentokrát, aj na základe blogov kamarátov, sme sa rozhodli, pre iný typ dovolenky. Pohodlie hotelov sme vymenili za dobrodružstvo a spontánnosť spania v aute.

Či by sme sa takto rozhodli znova alebo nie a ako ľahko sa dá ušetriť 200 USD, to sa dozviete na konci tohoto článku. No a niekde v strede je ukrytá súťaž o 3 pohľadnice z krajiny, kde sa momentálne nachádzame (už totiž nie sme v Kanade, viac o presune čítaj tu).  Inak vás to nedonútim dočitať do konca, hehehe.

Spanie v aute na dovolenke

Príprava na trip po západe USA

  • Rezervovanie auta – odporúčame aj 2-3 mesiace dopredu, my používame Expediu.
  • Poistenie auta – ak máte možnosť vybaviť si kreditku s poistením požičaného auta, urobte to. Deň poistenia je inak priemerne navyše okolo 30 USD/deň
  • Ubytovanie – plán, kde prespíme. Keďže náš plán bol spať v aute väčšinu nocí a nerezervovali sme si miesto v žiadnom kempe, tak sme miesto na spanie vyhľadávali cez skvelú stránku https://freecampsites.net. Ide o mapu miest s fotkami a detailami od ľudí, ktorí tam sami spali. My sme spali tu. Nie všade je totiž legálne spať, a tak vám táto pomôže nájsť legálne a zadarmo miesto na prespanie. Použili sme aj Airbnb na prvé dve noci v LA. Kupónik na zľavu nájdeš tu.

15 dní na západnom pobreží USA

Naša trasa je: Toronto – Los Angeles – Santa Barbara – (po pobreží) San Francisco – Sequioa National Park – Death Valley – Las Vegas – Zion National Park – Bryce Canyon – Antalope – Grand Canyon – San Bernardino

1. Deň: Začíname letom Toronto – Los Angeles

Prilietame, Uber šofér samozrejme nevie, kde je sever a ukáže nám letisko zo všetkých možných uhlov a slepých uličiek. (Ešteže ti Uber vráti peniaze, keď šofér zabočí zle). Mesto 5-násobne veľké ako Slovensko prekvapí rozhodne veľkosťou. Kamkoľvek sa chcete dostať, takto bude minimálne hodinka autom určite. MHD – dá sa, ale nespoliehajte na ňu. Chvalabohu že Uber/Lyft je tu veľmi lacný.

2. deň: Harry Potter A Hollywood studios

Ueeej, dávame Universal studios a Harry Potter World. Naše tipy: Navštívte ho počas pracovného dňa, lístok si kúpte online a nie počas prázdnin. Potom nepotrebujete extra príplatok za Fast lane, vďaka ktorej namusíte stáť v rade. Online Lístok – vďaka nemu získate vstup o 1 hodinu skôr ako ostatní. Využite tento benefit viac ako dôchodca zadarmo vlaky. Za túto hodinku v pohode stihnete tie najpopulárnejšie atrakcie v Harryho svete. Nečakali sme nikde viac ako 15 minút. Po 12 poobede sa už však park začal plniť. 3-4 hodinové čakačky boli štandard, tak dávame Adios ako autobusár pri dobiehaní na zastávku – rýchlo a razantne odchádzame smer Hollywoooood. Party-party-party.

Mesto, no. Dá sa opísať technickým pojmom v cestovateľstve, že „nič moc“. Predstavte is all inclusive bufet na Matadorke, asi tak. Prvý krát v Severnej Amerike si zamykám ruksak a nosím ho vpredu. Na nás nezapôsobilo, bolo špinavé a Holywood bulvár smrdel ako naša hlavná stanica v Bratislave.

3. Deň: Výlet do Santa Moniky

Požičovňa áut samozrejme doplietla našu objednávku a auto bude pripravené až večer. Využívame teda doobedie na pláži v Santa Monice, skúšame MHD (cestujeme asi tak 2 hodinky) a rôzne lokálne pochúťky. Pláž je pekná, OC California a Baywatch neklamali. Akurát Mitcha Bjukenena sme nenašli.

Poobede nám vydávajú auto a začíname náš trip. Vzrušenie sa dá priprovnať asi iba k tomu, ako keby Matovič dostal do rúk Rigoróznu prácu Danka.

Vzhľadom na to, že plánujeme spať a žiť v tomto aute, tak sa zastavujeme vo Walmarte na obligátny nákup. Spacáky, hrubá poduška na spanie, otvárak na víno, jednorazový riad (prepáč nám to planéta) a jedlo také, ktoré vydrží bez chladničky a netreba ho variť. Čiže veľa veľa zeleniny, tortily, tuniak. Sranda, asi najzdravšie budeme jesť práve na dovolenke.

Náš prvý cieľ na Pacific Highway 1 má byť zajtra Santa Barbara. Pacific Highway ako už názov hovorí ide popri pobreží a je to jedna z vecí, ktorú musíte zažiť. Vyrážame neskôr a už je jasné, že dnes nič neuvidíme. Takže ideme hľadať naše prvé miesto na spanie. Troška adrenalínu na večer, lebo je to prvý krát, čo ideme takto spať. Bojovný duch nás neopúšťa a našli sme miesto. V noci nič nevidíte, takže neviete, kde vlastne parkujete a potom sa vám môže stať, že sa zobudíte takto. Môže byť.

Dovolenka spanie v aute

4. Deň: Santa Barbara a Scénická diaľnica

Santa Barbara je super, mega palmy, nám ale počasie moc nepraje. Hop šup raňajky na pláži a už aj ideme na legendary highway 1. Ťaháme to cez Santa Maria, Morro Bay až do San Simeon. Miesto, kde viete vidieť tieto tzv. elephant seals na vlastné oči. Super zážitok a aj super smrad. Určite ale odporúčame. Dotiahneme to až do malebného Monterey. Tu nám už počasie vychádza a máme obed na pláži. Na večeru prichádzame k nášmu kamarátovi do San Jose, kde nás čaká jedna z mála nocí v skutočnej posteli. Pivečko na večeru a už spriadame s lokálnymi, akú vináreň zajtra navštíviť.

5. Deň: San Jose a okolie

Parádny brunch, prehliadka eBay (kde náš kamarát pracuje), návšteva Standfordu a vinárne Gato. Parádny deň. Lúčime sa s našim kamarátom a my pokračujeme smer Google, Facebook až do dlho očakávaného San Franciscoooo. To nás víta hmlou, ktorú lokálny volajú Karl. Dokonca má účet na Twittri. S Golden Bridge tvoria pár Goldie and Karl. Prechádzame mostom z pohľadníc a nachádzame miesto na spanie priamo pri výhľade na most. Krajší výhľad sme si nemohli priať.

6. Deň: San Francisco

Dávame všetky základy mesta, Pier 39, sushi, Painted Ladies, previezli sme sa historickou električkou. Všetko veľmi odporúčame. Lokálny kamaráti nás povodili opäť na miesta, ktoré by sme sami nenašli.

7. Deň: Generals Highway a cesta do Sequoia Parku

Konečne sa nám darí dobrá fotka Goldie aj bez Karla (v rámci možností) a vyrážame na našu dobrodružnú časť. Dlhší čas za volantom nám skracuje audiokniha. A aha, tu je skrytá interaktívna časť: Prví traja, ktorí uhádnu názov Evičkinej obľúbenej 7 dielnej série, (ktorá nám hrala na ceste) dole v komentoch, tomu pošleme pohľadnicu.

Highway of Generals (cesta do Sequioa National Park) rozhodne spravte cez deň, každých 10 minút sme stáli a fotili. Appka nám opäť nájde miesto na spanie, aj keď viac dobrodružnejšie ako by sme si priali.

Tip: V National Park môžete kempovať iba vo vyhradených miestach, ktoré treba rezervovať dopredu. Ak, ako my, ste na to nemysleli, obyčajne je nablízku National Forest a tam už je kempovacích miest veľa, aj keď takmer bez žiadneho vybavenia (rozumej toalety, sprchy, obchod atď).

8. Deň: Pán generál Sherman a Sequoia národný park

Prvá zastávka je Sequoia National Park. Veľmi odporúčame, kuk fotky. General Sherman tree je neuveriteľne veľký strom aka sekvoja (podľa masy najväčší živočích na Zemi). Robíme výstup na Moro Rock Trail, topka výhľad. Ďalšia zastávka: Death Valley. Ako sa blížime k parku, teplota sa dvíha (40°C je štandard) a cesty rovnejú. Death Valley – zatiaľ určite najimpresívnejšie miesto. Kuk fotky. Na večeru sme si dali jedno pivo a jeden pohár vína (alebo 2) a tak nás opilo, že sme si povedali, že tu sa asi nepije obyčajne. Ryby, čo vám poviem. Ale topka večer.

9. Deň: Death Valley – naša topka

Noc začala ťažšie, vzhľadom na priemernú teplotu okolo 35°C v aute, ale potom sme zistili trik, že sa dajú otvoriť okná na noc. Ha! Trošku pofukuje, ale teplota klesne na príjemných 20°C. Budík nastavený na ultimátnu 4 hodinu ráno. V Death Valley chcete vidieť veci ešte pred obedom presne kvôli extrémnym teplotám. Hlavne, keď ho navštívite ako my v júli, heh. Dávame veľmi veľa vecí, ale spomenieme hlavne tieto: Mosquito Flat Sand Dunes, Zabriskie Point, Bad water Basin (čo je najnižšie miesto na západnej hemisfére – 85m pod hladinu mora – my sme tam mali krásnych 43°C okolo 10 ráno),Devils Golf Course a aj Ghost town. Všetko TOP TOP TOP. Ako ideme z poslednej zastávky okolo 11, keď začína najsilnejšie slniečko, zrazu oproti nám vidíme rodinku, kde otec a syn idú bez tričiek. S Evičkou letmo prehodíme slovo o tom, či asi počuli o následkoch priameho slnečného žiarenia na pokožku. Ako sa k nám ale priblížia, vec sa vysvetľuje (snáď mi páni bratia odpustia). Už zdiaľky počujeme „Hele mámo, vzalas ty brambúrky?“. Čiže, nie, nielen v Tatrách sú experti.

No a už je čas vyraziť na ďaľšiu zastávku: Viva Las Vegas.

Expedia nám z vernosti poskytuje zadarmo hotel priamo uprostred Stripu (Strip je hlavná party ulica so všetkými hotelmi). Party každý deň. Všetky pesničky o tomto meste sú total pravda. Prešli sme si všetky kasína a skoro vždy s pivečkom v ruke. Staré známe alkohol je zadarmo ak hráš, rozhodne neplatí pri tých $0,5/$1 menších hrách. Ak idete hrať $15 BlackJack, tam sme videli zadarmo drinky. Keď ale vidíme, ako ľudia z vačku na šupu vyťahujú 5-10,000 v cashi, tak toto asi nebude hra pre nás. Pivečko si viete kúpiť na ulici v obchode a pobehať si všetko.

10. Deň: Doslova Viva Las Vegas alebo party party party celý deň

Deň začíname v bazéne s drinkami, kde party začína o 10 ráno a áno, aj tu pri bazéne sa hrá Blackjack. Ťažko sa žije ľahko a objednávam celý pitcher pre nás (1,5l pivo v džbániku). Už som spomínal, že sa tu vedia baviť? Zastavujeme sa na main event WSOP 2018, ktoré sa hrá cez cestu, skúšame tie najamerickejšie burgre, aké majú a večer zakončievam mojim debutom na lasvegaskej pokrovej scéne. Ako to dopadlo, to je asi na samostatný článok v budúcnosti.

11. Deň: Asi najväčšie teplo, aké sme zažili

Checkoutujeme sa z hotela a opäť vyrážame na cesty. Naša prvá zastávka je Hoovers Dam, najväčšia priehrada v USA. Tu sme mali dokonca 49°C a tak určite nepodceňujte pitný režim a jedzte aj slané oriešky. Ďaľší cieľ: Zion national park. Tu prvý krát ľutujeme, že sme si nevyhradili viac času na tento park. Ťažko to popísať, človek až neuverí, ako to mohla príroda takto vytvoriť. Ak idete okolo Zionu, dajte si viac času, aspoň také 2-3 dni, neurobte takú chybu ako my. Na večer už musíme pokračovať do Bryce Canyon.

12. Deň: Bryce Canyon a Antalope

Začíname rannou túrou, kde na vlastnej koži zisťujeme, že 5 míľ a 5km je zásadný rozdiel. Asi tak 1,6 by som odhadol. Určite odporúčame Peek-a-boo trail. Cestou nás zdravia miestne jelene, daniele, srny a všetci ich bratranci. Krajina za oknami sa mení na tú, ktorú poznáme z Mig-mig (Road runner) alebo reklám na Marlboromana. My sa ale už tešíme na ikonický Horseshoe bend (asi najikonickejšia fotka) a Antalope Canyon. Miestny indiáni vás prevedú týmito štrbinami. Tento mini kaňon vznikol pôsobením návalových dažďov. Horseshoe bend je epic, ale je tam aj epické teplo. Pred výstupom z auta vás varajú na množstvo vody, ktoré by ste mali mať so sebou. Rozhodne odporúčame to poslúchnuť. Minuli sme ho celé, čo boli asi 4 fľašky vody a zišlo by sa nám aj viac.

Takýto parádny deň ukončujeme vstupom do Grand Canyon park a nájdením luxusného miesta na spanie.

13. Deň: Grand Canyon očami Slováka

Pár faktov o Grand Canyon national park. Je ťažké si predstaviť samotné čísla, tak to skúsime prirovnať.

  • Je o 20km dlhší ako Slovensko (áno, z východu na západ). Má 446km.
  • Je široký 30km, to je ako vzdialenosť Ba- Senec, alebo Žilina – Martin alebo Košice – Prešov.
  • Je hlboký 1 800m, to je ako cca 600 poschodový dom alebo najvyšší vrch Czechie – Snežka, alebo približne polovičná veľkosť ega kpt. Danka.

Na raňajky dávame túru po okraji kaňona. Je dobré vziať do úvahy odporúčania rangerov v parku. V miestnych informačných strediskách vedia veľmi dobre poradiť. V kaňone totiž čím idete nižšie, tým je teplota vyššia. Veľa vody, orieškov a banánov. Park má aj premyslený systém shuttle busov, ktoré vás prevezú aj tam, kde sa autá nedostanú, takže dá sa vidieť veľa za jeden deň.

14. Deň: Cesta… 🙁

Dnes je deň, ktorý zachraňuje iba naša audiokniha Harryho Pottera. Šoférujeme totiž 9 hodín vkuse. Pekná práca. Večeriame v San Bernandine, veľmi malebné mestečko uprostred hôr.

15. Deň: Domov a euríčka do kapsičky

Letíme domov. Pred tým sa zastavujeme vo Walmarte a vďaka neskutočnému servisu vraciame všetko a dostávame 100% vrátenie peňazí.

Tak to bol náš trip po západnom pobreží California. Čo naň hovoríte? Dajte vedieť v komentoch. Prípadne sa zapojte do súťaže .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím