Ako sa vyrába javorový sirup?

0
664
Ako sa vyraba javorovy sirup?

Ako sa vyrába javorový sirup? Trvalo nám necelé 4 roky, aby sme to zistili. Chuť javora sme však ochutnali už v toľkých jedlách, že sme sa vybrali na stopu jeho vzniku. Uuu.

Ako sa vyrába javorový sirup?

Že ste sa nad tým nikdy nezamýšľali! Ani my nie. Doteraz. Ako sme tak navštívili miesto, kde sa vyrába javorový sirup, pomyslela som si: koho toto napadlo? Odpoveď: za výrobu javorového sirupu môžeme vďačiť pôvodným obyvateľom Kanady, ktorí tu žili ďaleko pred príchodom Európanov.

vyroba javoroveho sirupuJavorový sirup pochádza zo stromu javor. Pochopiteľne. A kedže je v krajine javorového lista týchto stromov požehnane, tak sa aj niet čomu čudovať, že 80% svetovej produkcie javorového sirupu pochádza z Kanady, pričom 75% je z provincie Quebec.

Keď sa konečne teplota v Kanade pohybuje medzi -5 °C a +5°C, prichádza čas na sirup! Do kmeňa sa vyvŕta diera, do nej sa vsunie hadička, vďaka čomu zo stromu začne vytekať tekutá a číra javorová miazga, ktorá chutí ako sladká voda. Táto tekutina má len niečo do 3% cukru na liter, a preto na vznik 1l sirupu musia vyčerpať až 40l javorovej miazgy. Zvyšok tvorí voda, ktorú je treba vypariť. Na rad teda prichádza var, ktorý sa kedysi robil na medených kotlíkoch. Varenie sirupu je tiež umenie, lebo musíte presne odhadnúť bod varu a dať pozor, aby sirup neprihorel.

Druhy javorového sirupa

Čím viac sa sirup varí, tým viac scukornieva, až sa docieli javorový cukor, ktorý pri chlade tvrdne a získava podobu tvrdšieho hnedého cukru.

Druhy javoroveho sirupaJavorový sirup nájdete v Kanade väčšinou v 3-4 druhoch alebo ľahšie povedané farbách od zlatej cez jantárovú až hnedú. V zásade platí, čím tmavší, tým má silnejšiu príchuť javora. Farba sa mení od obdobia, kedy vznikol. Na začiatku jari sa tvorí zlatý a postupom času vzniká až tmavo-jantárový. Všetky však majú rovnaký podiel cukru okolo 60%. Pri výbere teda pozerajte na to, aby pochádzal zo 100% prírodných surovín a aby mal podiel cukru okolo 60%.

Na čo všetko použije Kanaďan javorový sirup?

Ak si myslíte, že priemerný Kanaďan si poleje na raňajky palacinky či wafle javorovým sirupom a potom ho odloží, ste na omyle. Zlatá rybka ochutnala už niekoľko pochutín z javorového sirupu a dokonca ho používa doma namiesto cukru.

1. Donut s javorovým sirupom

Do tejto kategórie dajme všetky pečivá a pochutiny, ktoré sa dajú obaliť v javorovom sirupe, nech máme tento zoznam kratší 🙂 Čiže donut, donutové guličky, lístkové cesto s javorovým sirupom, medovníky, bábovka, atď. Výborná je hlavne kombinácia pekanových orieškov s javorovým sirupom.

Donut s javorovým sirupom a slaninou2. Slanina s javorovým sirupom

Na tanier si naložia hrubšie palacinky (ich typ lievancov), 2 malé klobásky, opečenú slaninu alebo šunku a toto všetko si polejú javorovým sirupom. A my s nimi 🙂 Slaninu dokonca aj predávajú už nasiaknutú javorovým sirupom.

Blog o Kanade
Najlepší výmysel na svete – palacinky so slaninou

3. Vyprážané kura s waflami poliate javorovým sirupom

Túto lahôdku sme tu už spomínali, ale ak mám niekomu odporučiť jedlo v Toronte, tak to bude určite toto, a preto to musí mať v tomto zozname osobitné miesto. Na sladké wafle sa servírujú šťavnaté vyprážané kuracie stehná, štipľavá omáčka a to sa poleje javorovým sirupom. LA_HO_DA!

Wafle s javorovým sirupom a kuraťom
Moje nove najoblubenejsie jedlo 🙂

4. Javorový sirup na paličke

Toto nie je ani tak o chuti ako o zážitku, ktorý patrí ku kanadskej zime a vianočnej atmosfére. V zime, hlavne počas vianočných trhoch, je pomerne časté vidieť stoly pokryté snehom, na ktorý sa naleje horúci javorový sirup. Ten sa pri príjemných mrazivých teplotách postupne namotáva na paličku, z čoho vám vznikne javorové lízatko. Popravde, nikdy sme to neochutnali, vyzerá to až príliš sladko, ale tento proces vyzerá úžasne.

Javorové lízatko
Na potulkách mestom Quebec, sme narazili aj na takéto servírovanie javorového sirupa

5. Javorová whisky

Ako správneho Slováka, aj mňa napadlo, či vedia niečo vypáliť z javorového sirupa. Vedia. Teda čiastočne. Skôr ho vedia všade pridať a to platí aj o alkohole. Javorová whisky Maple Crown chutí výborne mimochodom.

Javorova whiskyA takto by som mohla pokračovať až do aleluja. Ostatné si už len teda vymenujme, lebo predstavu, že Kanaďana pri javorovom sirupe nič nezastaví už hádam máte 🙂

Z javorového sirupa môžete ešte ochutnať:

  • Javorové latte
  • Javorový čaj – ach tá vôňa horúceho javoru!
  • Javorové oriešky
  • Javorové cukríky
  • Javorový džem

 

Kde môžem v Toronte vidieť výrobu javorového sirupa?

Ak sa v marci-apríli chystáte do Kanady, hlavne do oblastí Quebecu, určite si nenechajte ujsť festivaly javorového sirupu, kde uvidíte na vlastné oči ako sa vyrába javorový sirup. Máme ich aj my v Toronte. My sme navštívili milú historickú dedinku Westfield Heritage Village neďaleko Hamiltonu (festival sa koná každú marcovú nedeľu), ale je ich tu hneď niekoľko. Ak sa vám nechce Googliť, tak odporúčam túto alebo túto stránku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím