Čo treba vedieť pred cestou na Machu Picchu

1
793
Machu Picchu by Zlata rybka v Kanade

Wuhuu! Po preletení viac ako 6200 km a 80 km turistike, sme dorazili do dedinky pod Machu Picchu známej ako Aguas Calientes alebo Machu Pichu Pueblo. Cieľ nášho treku, jeden z nových 7 divov sveta, sa však ešte stále nachádzal ďaleko a to na najvyššom vrchu v okolí. Ako inak. Najväčšiu a najznámejšiu dominantu Južnej Ameriky predsa nebude také jednoduché zdolať a to ani tento článok 🙂 Div sveta si zaslúži poriadnu dávku zaujímavých a užitočných informácií. Začnime tým, ako ho vyslovovať správne 🙂

Machu Picchu PuebloZopár číselných faktov o Machu Picchu:

  • rujny sa nachádzajú v nadmorskej výške 2 430 m.n.m.
  • celé chránené územie má až 13 km²
  • objavené v roku 1911 americkým profesorom z Yale – Hiram Bingham
  • počet vstupov na Machu Picchu je obmedzený na 2500 denne (júl-august je to až 7000)
  • pamiatka Unesco od roku 1983
  • počet schodov z Aguas Calientes (Machu Picchu dedinka) po Machu Picchu vstupnú bránu: 1770 schodov (nestojí to za to)
  • počet schodov na Machu Picchu Horu – oficiálne cez 2000, no podľa vlastnej skúsenosti tak milión (stojí to za to, ak ste prišli do Peru len kvôli Machu Picchu)

Zaujímavosti o Machu Picchu

Machu Picchu je jasná dominanta Peru, a tak sme sa počas našej dovolenky dozvedeli kopec zaujímavých informácií.Tak napríklad.

  • Inkovia sa dorozumievali jazykom Quechua (tiež známa turistická španielska značka). Machu Picchu znamená v jazyku Quechua “Starý vrchol“. Pri stavbe Machu Picchu nepoužívali žiadne kolesá, kamene boli ručne rezané a zapadli do seba ako puzzle. Doteraz nedokážeme túto techniku napodobniť, ale za to sme vynašli kravatu, do ktorej si ukryjete whisky. Inkovia tu vybudovali až 700 terás, vďaka ktorým sa mestečko nezosunulo z hory. Ozaj, vedeli ste, že Machu Picchu prežilo viac zemetrasení ako moderné mestá Lima či Cusco?

Prva fotka Machu Picchu

  • Machu Picchu bolo objavené americkým profesorom z Univerzity Yale až v roku 1911. Trošku neskoro, nie? Aj keď je Machu Picchu veľmi rozsiahle, tak vďaka svojej polohe vysoko v horách, zostávalo dlho ukryté v mrakoch. V tom období tu žili 3 farmárske rodiny, ktoré navštívili aj iní ľudia, no tí si neuvedomili, čo objavili. Ich škoda 🙂
  • Prvým sprievodcom na Machu Picchu bol malý 7-ročný chlapec. Hiram Bingham tam strávil 5 rokov, počas ktorých úspešne previezol 4 000 artefaktov do USA (išlo prevažne o múmie, kosti, šperky a keramiku). Šikovné, že? Peru sa od roku 1918 snažilo získať tieto artefakty späť, no padarilo sa im to až v roku 2011 vďaka súdnemu sporu.

Čo vlastne bolo Machu Picchu?

Na čo slúžilo Machu Picchu je stále záhadou. Existuje niekoľko teórii ako napríklad, že ani samotní Inkovia netušili o jeho existencii. Táto teória sa odráža od typov konštrukcií a nedostatku historických faktov. Ďalšia teória vychádza z nájdených pozostatkov na území Machu Picchu, z ktorých viac ako 65% patrilo ženám. To môže znamenať, že to bolo sväté územie, kam utiekli “Panny Slnka” pred chamtivými Španielmi. Tretia teória je najnudnejšia. Tá vraví, že bohatí a najvyšší Inkovia utiekli stráviť svoj dôchodok po prehratej vojne o Cusco práve sem. Ja osobne hlasujem, za druhú teóriu. Machu Picchu je také pekné, že za tým musia byť ženy 🙂 Nájdete tu obytné domy, farmu, či posvätné miesta.

Zlata na Machu PicchuTop veci, ktoré treba vidieť na Machu Picchu

Machu Picchu má veľa posvätných miest, ktoré by vám nemali ujsť. Takisto je tu veľa skvelých miest, z ktorých budete mať úžasné fotky.

  • Temple of the Sun – miesto mnohých rituálov spojených so slnovratom (počas oboch slnovratov svieti Slnko presne na špecifické miesto. Presnosť Inkov je neskutočná.)
  • Temple of Three Windows – ďalšie mystické miesto, 3 okná rámujú 3 hory v pozadí
  • Inca Bridge – most Inkov
  • Sun Gate (Intipunku) – vstup na Machu Picchu z Inca Trail
  • Temple of the Moon
  • terasy – predpokladá sa, že na každom poschodí sa pestovala iná plodina
  • lamy (prechádzajú sa po celom MP)
  • atď – tam je toľko zaujímavých miest, čo vidieť, že ísť so sprievodcom je hra na istotu. Môžete ísť okolo kameňa bez toho, aby ste vedeli, aký mal účel, ktorý vás dostane do kolien. Inkovia boli šikovní 🙂

Lama na Machu Picchu

Ako sa dostať na Machu Picchu?

Na Machu Picchu sa dostanete niekoľkými spôsobmi. Pešo alebo vlakom a autobusom. My sme si vybrali mix. Nechápte ma zle. Machu Picchu je veľkolepé a scenéria okolo je úžasná. No predstavte si, že niečo podobné, síce nie v takej veľkosti, môžete vidieť 3-4 dni v kuse. Okolo Machu Picchu sa nachádza hneď niekoľko iných ruín, aj keď sa Machu Picchu nemôžu vyrovnať, no keď si k tomu pridáte úžasnú prírodu, tak tá turistika naozaj stojí za to!

A) Viacdňová turistika

Na výber sú 3 trasy – Inca, Lares a Salkantay. Môžete ísť sami alebo so sprievodcom. Na výber je hneď niekoľko spoločností, my odporúčame Llama Path alebo Salkantay Trekking. Najznámejšia Inca Trail končí priamo na Machu Picchu, no je sa na ňu najťažšie dostať. Kuk dole na tipy. My sme si zvolili Salkantay trek, ktorá ide najvyššie a uvidíte nielen úžasné scenérie, ale prejdete aj cez kávové plantáže či polia s marakujou až napokon skončíte v Aguas Calientes a na Machu Picchu.

Ladovec na Salkantay TrekB) Vlak + autobus

Z Cusca ide do Aguas Calientes krásny a pohodlný vlak s presklennými strešnými oknami a  so skvelým servisom od spoločnosti Peru Rail, ktorú však ironicky vlastní Chile. Je to čisto vlak pre turistov (platí sa v USD), preto ak hľadáte niečo viac lokálne a trúfate si, vyberte si autobus (mikrobus známy ako collectivos).

Cesta k bráne na Machu Picchu

Ráno sa viete z mestečka Aguas Calientes dostať na Machu Picchu autobusom, kde jedna cesta stojí 12 USD. A poviem vám, stojí za každý jeden dolár. Ak ste však na budgete, viete sa tomuto autobusu vyhnúť a ísť cca 1,5-2h peši po schodoch (budú to prvé schody, ktoré uvidíte. Nebojte, Machu Picchu ich má pre vás ešte oveľa, ale oveľa viac 🙂 ). Tí, čo si vyberú autobus stoja už od cca 4:00 ráno na zastávke autobusu (tak ako aj my). Prvý autobus odchádza o 5:30 a cesta trvá 20 minút po serpentínach. Môžete prísť aj neskôr, no budete v tej rade stáť dlhšie a prídete na MP neskôr. Všetci, čo si zvolili cestu po schodoch to neskôr ľutovali. Len ich to hneď z rána unavilo a navyše vďaka neskutočnej vlhkosti boli veľmi spotení a to deň ani nezačal. Stráviť v prepotenom tričku celý deň asi nechceš 🙂

Cesta autobusom na Machu Picchu?Tip: Zo Slovenska organizujú výlety ako sme mali my spoločnosti aj za cenu 3000Eur, čo je šialená cena. Určite to zvládnete vybaviť všetko aj sami, tak ako aj my a za oveľa-oveľa lepšiu cenu. Ozvite sa, ak potrebujete poradiť.

Ako stráviť deň na Machu Picchu?

Myslím, že na Machu Picchu vám bohate stačí celý deň. Ale najlepšie od skorého rána do večera. Brány sa otvárajú o 6 ráno, to znamená, že je super tam byť hneď o 6 ráno tam. Nemusíte to hrotiť, ale poviem vám, že byť tam bez ľudí a sledovať východ Slnka a pohyb mrakov je zážitok na celý život. A taký timelapse sa vám podarí že až! 🙂

Naplánujte si, čo si vezmete so sebou. Priamo v areáli nie je žiaden záchod ani bufet. Prineste si ovocie a niečo dobré na celý deň a hlavne veľa vody. Záchody sú až za bránami a do areálu sa môžete vrátiť 3-krát.

Machu Picchu ponúka výstup na 2 hory, ktoré nie sú zahrnuté v cene. Ak sa ako my rozodnete pre 4 dňovú turistiku na Machu Picchu, tak vám neodporúčame ani jednu z týchto hôr. Výhľad je síce pekný, ale vy uvidíte aj lepšie. Machu Picchu hora (Machu Picchu Montaña) výstup trvá cca 3 hodiny, z toho 2 idete hore po schodoch. Schody, samé schody (Kuk naše druhé video) a zhora je takýto výhľad (Kuk foto nižšie). Odporúčame druhú horu Huayana Picchu. Obe hory majú vymedzený čas, kedy tam môžete ísť. MP hora má vstup povolený medzi 9-10 ráno a na vrchole môžete byť len do 12:00. Huayana Picchu má vstup od 10-11 ráno a môžete tam byť do 13:00.

Vyhlad na Machu Picchu z Machu Picch MontanaAk neviete veľa o Machu Picchu alebo ak sa vám nechce všetko googliť, odporúčame si objednať sprievodcu. Náš sprievodca s nami išiel celý trek, takže sme s ním už mali vybudovaný určitý vzťah a bolo to super. Veľa sme sa dozvedeli.

Tipy od Zlatej rybky

Oplatí sa čítať naše blogy! Dali sme dokopy zopár tipov, ktoré by sa vám mohli pri tomto, ako ho my nazývame, tripe života zísť.

  • choďte skoro ráno – vďaka tomu sa vyhnete veľkému návalu turistov a uvidíte úžasný východ slnka a aj neskutočný pohyb mrakov
  • prvý autobus odchádza o 5:30 ráno, no do rady sa treba postaviť už o 4 ráno. Áno, aj my sme tak urobili a boli sme v druhom autobuse.
  • brány otvárajú o 6 ráno a zatvárajú o 5 večer
  • pripravte sa na veľkú vlhkosť, ostré slnko a možný dážď
  • najlepší čas na návštevu Machu Picchu je obdobie apríl-jún (júl a august je najvyťaženejší. Vtedy je tu najviac Peruánskych škôl, Peruánske rodiny + turisti)
  • nemôžete prísť v národnom oblečení (takže kroj pre tentokrát nechajte doma)
  • nemôžete prísť s veľkým ruksakom – veľa ľudí sa tam snaží prespať, čo je zakázané, tak prišli s takýmto opatrením
  • určite si pozrite pozorne lístok na Machu Picchu – ten náš mal 3 chyby (boli sme zo Slovinska, mali iný vek a Zlatá bola muž, haha)
  • ak by ste sa rozhodli pre 3-5 dňový trek ako my, rezervujte si ho dopredu aj viac ako pol roka. Hlavne Inca Trail, na ktorý vydávajú len 200 povolení denne. Aprílový termín bol už v decembri vypredaný.

Chceš vedieť viac o Peru?

  1. Čítaj 15 zaujímavostí o Peru.
  2. Sleduj prvé video o Peru.
  3. Sleduj druhé video o Peru (Machu Picchu v hlavnej úlohe)

Zaujíma vás niečo, čo sme nespomenuli? Boli ste už na Machu Picchu? Dajte nám vedieť! Odkaz, či koment pod článkom vždy poteší 🙂

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím