30 vecí, ktoré sú v Kanade iné (časť 2.)

0
607

Konečne nastal ten deň a Zlatá rybka prichádza s pokračovaním článku, v ktorom sa dozviete, čo ste chceli vedieť. Alebo aj nechceli. Každopádne, nech sa páči, ďalších 15 vecí, ktoré sú v Kanade iné. Ak ste z akéhokoľvek dôvodu zmeškali časť prvú, tak ju nájdete tu tu tu.

16. Autobus, ktorý sa ti ospravedlní

blog KanadaNielen Kanaďania sú extrémne slušní, ale aj autobusy. Ak nie je v prevádzke, tak sa ti pekne slušne ospravedlní. Nevadí, autobus, to je v poriadku.

 

17. Taxíky majú na kufri blikajúce svetielko

Taxi majú červené svetielko vzadu vedľa ŠPZ. Ak bliká, tak ho stlačil cestujúci a vy ako pozorovateľ máte zavolať políciu. Ja som si však žiadne tlačidlo vo vnútri taxíku na zavolanie pomoci nevšimla a to som ho hľadala (len zo zaujímavosti samozrejme).

 

18. Všetci rozprávajú anglicky a mňa to stále dokáže prekvapiť

No neuveríte, ale fakt. Ideme v metre s Tomim a rozprávame sa po slovensky a zrazu počujem angličtinu. Ešte stále ma to tak na sekundu prekvapí. A ešte stále sa mi darí zakomponovať slovenčinu do angličtiny. Takže moji kolegovia už vedia, čo znamená NE alebo ZAVINÁČ v maily 🙂 Prekvapiť ma dokážu aj rôzne prízvuky. Takže, ak si neveríte so svojou angličtinou, prídite si ju zlepšiť do Kanady. Určite na tom budete lepšie ako akýkoľvek Ind a aj Kanaďania vám ju budú chváliť. Môj prízvuk už dokonca jeden pán odhadol na Češku 🙂

19. Výplatu dostávame minimálne 2-krát mesačne a šekom

Nie je nič nezvyčajné, ak dostávate výplatu každý týždeň alebo ob-týždeň a dokonca šekom. Potom prídete k bankomatu, vložíte šek do obálky, napíšete o akú sumu ide, obálku vložíte do bankomatu a je to – za 5 dní máte peniaze na účte. Bez srandy, ale ževraj sa už čosi šušká o internet bankingu.

20. Koktejl hodinky na svadbe

Kanaďania majú obrad a potom sa presunú na miesto, kde sa bude večerať. Medzitým je ale koktejl hodinka. Pred hlavným jedlom si dáte malé predjedlá a k tomu koktejl. Potom sa presuniete k stolom, príde ženích s nevestou a party sa môže začať. Teraz si toto predstavte na Slovensku. Asi vám nemusím vysvetľovať, prečo my koktejl hodinku nemáme 🙂

21. Bytové alarmyheat alarm canada

Byty majú alarmy na teplo, takže vždy keď varíte, tak začne pípať, aby vás upozornil, že jejda, v byte je teplejšie. Takže našim rituálom pri varení je, že spustíme vetračku a otvoríme mini okno. Stačí totiž, že len na chvíľu otvoríte rúru a už to hrozne píska. Pravidelne sa nám stáva, že tento úžasný zvuk počujeme aj od susedov.

22. Ovocie a’la pyramída

IMG_3387ovocie ako pyramidaKaždé jedno ovocie tu má rovnakú veľkosť, čiže si to predstavujem asi takto: majú tu zamestnaného človeka na farme, ktorý meria ovocie a akonáhle dosiahne požadovanú veľkosť, tak ho odtrhne. Nijak inak to nemôže byť, lebo chutia vynikajúco 🙂 no ale o tom som nechcela. Oni tieto kúsky hromadia na seba do tvaru pyramídy, takže si musíte zobrať to zhora. Malý diabol vo mne však strašne túži po tom jablku z najspodnejšieho radu. A keď si ho raz aj zoberiem, určite sa mi dáky Kanaďan ospravedlní, aj keď všetky tie jablká zhodím ja. Hihi.

 

23. Práčovňa

Takmer nikto tu nemá doma práčku. Ani my, teda, ani neviem kam by sme ju dali. A tak musím vziať mince, špinavé prádlo a idem do práčovne. Práčku a sušičku do každého domu! Veď toto je neúnosné, čistiť susičku po cudzích ľuďoch 🙂 a keď ste pomalí a nevezmete si veci hneď po praní, niekto vám to vyloží za vás a aj keď vám síce uľahčí prácu, to nechcete.

24. Elektrické vozíky

Trošku štatistiky. Každý desiaty človek sa tu vyváža na elektrickom vozíku. Či už je za tým choroba alebo skôr obezita či lenivosť môžem len hádať. Ak chcete vidieť obrázok, tu je. Je tak nechutný, že ho sem odmietam vložiť. 😛

25. Haters gonna hate prechody pre chodcov

Tu ako aj vo väčšine iných veľkých miest môžete na niektorých semaforoch prejsť krížom. Možno to nie je až také zaujímavé alebo taká novinka, ale dá sa to a mne sa to páči 😀

26. Kanaďania ignorujú zimu

Sťažujú sa, nadávajú na ňu, stále vravia ako im je zima – ale to musí byť pod -20°C. Ak je nad touto teplotou, tak chodia rozopnutí, bez ponožiek, nohavice vyhrnuté a ženy dokonca nosia sandále. Po dlhšom čase sme mali LEN -5°C a to bola už aj pre nás super správa, z ktorej sme sa tešili celý týždeň. Február je chvalabohu za nami a od marca máme dokonca teploty aj nad nulou a my máme pocit ako je mega, ale že mega teplo. Zkanadievame 🙂

27. Veľmi, ale veľmi zlé vínoPhoto 14-02-15 3 16 06 pm

Už som to určite spomínala, ale stala sa istá vec, ktorá mi túto skutočnosť pripomenula. V Kanade nie je dobré víno, jediné dobré sú z Európy. Oni tu však vychvaľujú tie svoje vína z Niagar – že ste o nich ešte nepočuli? To nebude náhoda 🙂

Ako sme šli na Niagaru, tak mi Tomi šiel kúpiť víno do auta na cestu (ako darček na Valentína) a ja som tam medzitým našla toto. Myslela som si, že horšie to s nimi už nemôže byť a oni si predávajú čučo pre dámy….

Pre zväčšenie klikni na obrázok.

28.  Nealkoholické víno

Nie, nečítate bod znovu. Víno má v mojom živote určitú úlohu, heh, takže je pre mňa celkom dôležité. Už na Slovensku som veľmi chcela mať nealko víno. Nie, nemyslím vineu, jednoducho suché biele víno bez alkoholu. Chuť nemusí byť dokonalá, tak ako pri nealko pive, ale účel a to teda chuť na víno splní. Bol to jeden z mojich biznis plánov, och, tajomstvo odhalené. Víno mi chutí a pila by som ho pravidelne, len občas sa do toho pritrafí dáka práca (aj keď v niektorých to nevadí, že Alenka 🙂 ) alebo dokonca auto, od ktorého máte kľúče vy. A vtedy by som si ho dala a tu ajhľa, v Kanade ho predávajú a dokonca v potravinách. Cenovo len veľmi  minimálne zaostáva za svojím alkoholickým príbuzným.

29. Vlhkosť vzduchu

Že koho to zaujíma? Kučeravé dievčatá, ktoré by si chceli žehliť vlasy a zhodou okolností som jednou z nich. A tak sa táto skutočnosť objavila na zozname. Ak sa vám to zdá subjektívne, tak to gratulujem, že ste to zistili až pri bode č.29. No ale späť k veci. Vlhkosť vzduchu tu dosahuje aj nad 95% pričom na Slovensku máte teraz napríklad okolo 45%. No a čo to znamená? V byte sa ťažko vetrá, moje vlasy odolávajú gravitácii a ževraj leto je veľmi ale veľmi vlhké, akokoľvek to znie 🙂

30. A čerešnička pre haterov – Mlieko tu majú stále v sáčku

Kanada mlieko v sáčkuA druhá čerešnička – policajtom a vojakom sa tu tlieska a ďakuje. Človek sa nezľakne, keď ich vidí a ani nemá taký ten čudný pocit, že čo si na neho nájdu.

 

Tak a sme na konci. Dúfam, že sa vám tento mini náhľad do toľkých kultúrnych, ale aj úplne nedôležitých rozdielov páčil a keď tak si to môžeme niekedy zopakovať. Sevi a ty, ZIMA, tebe ahoj obzvlášť.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím