Turistom v Toronte alebo čo treba vidieť v Toronte

2
1353
Co treba vidiet v Toronte?

Či už priletíte len na týždeň, rok, či od nevidím do nevidím, Toronto vám má stále čo ponúknuť. Pozrite si zopár tipov, čo treba vidieť v Toronte podľa všetkých bedekerov, ale hlavne, čo by vám nemalo ujsť podľa Zlatej Rybky. Mať v meste nás sa oplatí 🙂

Niečo by sme si mali vysvetliť hneď takto na začiatok. Toronto je mesto veľmi mladé, má kúsok cez 220 rokov. Za tento čas stihlo vybudovať niekoľko mrakodrapov, celkom nefunkčnú mestskú dopravu a moderné námestia. Netreba ho porovnávať s Európou, pamiatky tu budete hľadať márne. Do Ameriky sa ale predsa za pamiatkami až tak nechodí a tak si povedzme, čo treba vidieť v Toronte.

Pár faktov o Toronte

Toronto vzniklo v roku 1793 vďaka masívnemu prísunu Európanov (prevažne Írov), ktorí takmer úplne vytlačili pôvodných obyvateľov. Najskôr bolo známe ako York na počesť Vojvodu z Yorku a až v roku 1834 získalo meno Toronto. Samotné mesto má cez 2 mil. obyvateľov, no celá metropolitná área známa ako GTA (Greater Toronto Area) má cez 7 miliónov. Je to najväčšie mesto Kanady, 4.najväčšie v Severnej Amerike a ako sme už niekoľkokrát spomínali, je to jedno z najmultikulturálnejších miest na svete. Toronto sa nachádza pri jazere Ontário, ktoré je mimochodom väčšie než Slovensko.

Najznámejším Toronťanom je nepochybne Drake, ktorý ho často prezýva The Six. Táto prezývka má viacero vysvetlení – Toronto tvorilo 6 celkov, telefónne čísla začínajú buď 647 alebo 416 a nesmieme zabudnúť ani na to, že Toronto patrí do “Originálnej šestky” (6 zakladajúcich klubov) NHL.

Čo treba vidieť v Toronte?

Všetky bedekre sa zhodnú na atrakciách nižšie. Viaceré sa nachádzajú aj na známom City Pass-e, ktorý je dostupný v niekoľkých veľkomestách. Využili sme ho aj my a dostanete v ňom 5 vstupov na vybraté atrakcie za zvýhodnenú cenu:

1. CN Tower

Táto dominanta Toronta je 553m vysoká a do roku 2007 bola najvyššou budovou sveta. Ak sa sem rozhodnete ísť, určite neoľutujete. Vyberte sa tam však skôr alebo cez týždeň, vyhnete sa tak niekoľkohodinovému radu. Na výber máte dve poschodia a to spodné bohate stačí. Tam sa nachádza známa presklenná podlaha a reštaurácia. Zo CN Tower je nádherný výhľad na letisko, ostrovy a uvidíte odtiaľ aj aké je Toronto rozľahlé a okrem úzkeho centra nízkopodlažné. Ak si priplatíte cca 200 dolárov, môžete sa prejsť po jej okraji pričom budete prichytení len lanom. Volá sa to Edgewalk a vyzerá to super!

2. Waterfront

Najobľúbenejším miestom Zlatej je jednoznačne promenáda pri jazere. V lete sa tam stále niečo deje, môžete pozorovať lietadlá pristávajúce na blízkom menšom letisku a pohľad na jazero je top! Budete sa cítiť skoro ako pri mori.

3. Torontské ostrovy

Ak stojíte pri jazere, tak si nemôžete nevšimnúť Torontské ostrovy naproti (áno, to pred vami sú ostrovy aj keď to tak nevyzerá). Je to také mini súostrovie, ktoré je v lete najobľúbenejším miestom azda všetkých Toronťanov a tak nesmie na zonzame, čo treba vidieť v Toronte chýbať. Ak chcete aj vy tradičnú fotku Toronta, vyberta sa určite tam. Pravidelne sa tam koná niekoľko koncertov a festivalov, chodí sa tam opaľovať, či dokonca aj plávať. Trajekt stojí niečo vyše 7$, lístok sa dá kúpiť aj online a rady na neho bývajú cez víkendy niekedy aj na pár hodín. V takýchto prípadoch si zoberte “Water taxi”, ktoré vás prepraví na ostrov za 10 dolárov jednosmerne, no cestou naspäť už môžete ísť trajektom, tam už nikto lístky nekontroluje. Trajekty majú 3 trasy, väčšina chodí na Central Island (čiže stredný ostrov), no my odporúčame nastúpiť na menej plný trajekt, ktorý vás odvezie buď na pravý ostrov (bližšie k letisku) alebo na ľavý ostrov a z nich si to prejsť popri pláži, na rikši či bicykli až na ostatné ostrovy. Všetky majú mená, ale verím, že to je vedľajšie :”)

Pohlad na Torontske ostrovy4. ROM – Royal Ontario Museum

ROM je najobľúbenejšie múzeum Zlatej rybky. Práve tu sa cítime, že nie sme na povinnej školskej akcii, ale na mieste, kde sa dozviete kopec zaujímavých informácií a kde sa môžete kadečoho dotknúť. Okay, možno je to aj preto, že sa tam v piatky konajú akcie, kde hrá niekoľko DJ-ov, na každom rohu je bar a vy sa môžete prechádzať pomedzi ozajstné kosti dinosaurov s drinkom v ruke.

5. Nathan Phillip Square

Nathan Philip Square je námestie, pri ktorom sa nachádzajú 2 radnice – stará a nová, čiže si tu každý nájde niečo. Okrem toho tam pribudol obrovský svietiaci nápis Toronto pred rokom či dvomi, takže toto je ozaj “must see” miesto pre každého turistu. Pravidelne sa tam konajú aj rôzne akcie, takže o zábavu je postarané.

6. Dundas Square

Keď už budete na Nathan Philip Square, vyberte sa o ulicu vyššie (na sever) a zamierte doprava. Dostanete sa tak na Dundas Square, čo je také menšie New Yorkské Times Square. Rozumej, veľa obrazoviek s reklamami a námestie, kde sa koná veľa akcií (v lete každý víkend niečo) od festivalov po koncerty. Takisto je to skvelá šanca vidieť obrovské spektrum ľudí na jednom mieste – jednu stranu obsadzujú vyznávači všetkých náboženstiev sveta a radi vám o nich porozprávajú, umelci a zabávači s klobúkom, na ďalšej strane nájdete bezdomovcov a hádam najznámejšieho Toronťana, ktorý len kričí Believe (prezývajú ho Jesus Guy a má dokonca aj svoju Yelp stránku) a kopec iných ľudí na celkom malom priestore. Stojí to za to 🙂

Dundas Square7. Hokejová sieň slávy

Sama sa čudujem, že to je až bod 7, ale uznávam, že nie všetci ste hokejoví fanatici ako ja. Na križovatke Bay and Front St sa nachádza jediná Hokejová sieň slávy, kde môžete nájsť Stanley Cup strážený SBS-károm. Po menšom rozhovore som zistila, že sú 2 kópie. Originál, ktorý jazdí po svete a tento tu. Tak som ho objala. Stanley cup, nie uja. Kópia jedna. Nájdete tu všetky možné trofeje a viacerých Slovenských reprezentantov, ale aj miestnosť venovanú IIHF. Tam skoro nikto nechodí, lebo tá časť Kanaďanov veľmi nezaujíma. Môžete si skúsiť aké je to vystreliť si na bránku, zahrať sa na brankára a podobne, čiže to nie je vôbec nudné múzeum. Ako jediná Hokejová sieň slávy určite patrí na zoznam, čo treba vidieť v Toronte. Lístok je inak v celkom prijateľnej cene za 19 dolárov.

8. Akvárium

Hneď vedľa CN Tower stojí okrem Rogers centra (baseballový štadión s kapacitou 50 000 ľudí) aj Akvárium. Cena lístka závisí od času, kedy sa tam vyberiete, dajú sa kúpiť aj online a sú aj súčasťou City Pass-u. Najzaujímavejšou časťou je tunel, kde ponad vami plávajú rybičky a žraloky. Môžete sa jedného z nich aj dotknúť ako ja, viac tu.

Tunel v Akvariu9. Distillery District

Distillery District je celkom nová časť Toronta, má niečo len vyše 15 rokov a určite patrí na náš zoznam, čo treba vidieť v Toronte. Má celkom zaujímavú históriu. Najskôr táto mestská časť slúžila na výrobu alkoholu, počas prohibície ho tu ukrývali a dnes je to miesto, ktoré vás tak trošku vráti v čase, miesto, kde nájdete milé kaviarne, piváreň, obchody a reštaurácie. Budete si pripadať ako na inom kontinente, taká malá Európa. Ak ste sa nedajbože vybrali do Toronta v zime, tak sa hlavne teplo oblečte a zamierte sem na krásne Vianočné trhy.

No a čo treba vidieť v Toronte podľa Zlatej Rybky? Čítaj na ďalšej strane.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím