Aký je rozdiel medzi Kanadou a Austráliou?

0
395
Aký je rozdiel medzi Kanadou a Austráliou?

Working Holiday vám je super vec. Sú to víza, ktoré vám umožnia v danej krajine pracovať a spoznávať ju. Rok je však na to niekedy aj málo. Také 3 mesiace trvá, kým sa oťukáte a etablujete sa na iný systém života a potom vám už ostáva v danej krajine len 9 mesiacov. Slováci môžu vďaka Working Holiday vízam pracovať mimo územia Európskej Únie, napríklad v Kanade, Austrálii, na Novom Zélande alebo dokonca aj v Japonsku. My osobne sme si skúsili život v Kanade a v Austrálii. Spísali sme pre vás, čo je podľa nás v Austrálii iné ako v Kanade.

Počasie

Tak toto príde ako prvé na um asi väčšine. Austrália sa nachádza na opačnej strane zemegule ako Kanada a Slovensko a tak sú tu aj ročné obdobia vymenené. Zástancom teórie Flat Earth, teda tým, ktorí veria, že Zem je plochá a tým pádom Austrália neexistuje odkazujeme: Je to tak, všetci tu sú len herci ako v Truman Show, takže pokojne prestaňte čítať.

Momentálne nám začal december a s ním aj oficiálne leto. Totižto aj slnovraty sú tu iné a tak leto začína 1.12. My sme prvý letný deň mali sme krásne počasie cez 30 stupňov a strávili sme ho na pláži, btw. Ale aby sme sa len nechválili, tak v auguste, keď sme sem prišli bola zima. Potom ako sme zažili niekoľké 5-6 mesiacov trvajúce zimy v Kanade (napr. aj mesiac, kde sa teplota nevyšplhala nad -20°C), sme prišli, ale že úplne nepripravení na austrálsku zimu. Tak nám treba.

 

Zima v Austrálii je oproti tej kanadskej miernejšia, v Melbourne boli teploty okolo 1 až 8°C cez deň, čo neznie až tak zle, však? No pocitovo to bolo oveľa horšie. Mnohé byty nemajú kúrenie, len externé, a tak keď prídete domov, čaká vás ešte taká hodinka, kým sa zohrejete.  Počasie samozrejme závisí od toho, v ktorej časti Austrálie sa nachádzate. Queensland a teda Brisbane, Gold Coast a okolie má v zime okolo 15-20°C a v lete skoro stále 30 a viac, Sydney a Melbourne majú chladnejšie zimy okolo 0-10°C. Určite si pred odchodom do Austrálie pozrite do akej klímy sa chystáte.

Doprava

Vľavo je nové vpravo. Austrália ako súčasť Spojeného kráľovstva a hlavne vďaka tomu, že prvými imigrantmi, ktorí začali žiť v Austrálii boli obyvatelia Británie, jazdí vľavo. Tak ako sme už spomínali, v Austrálii sa:

  • jazdí vľavo
  • chodí po chodníku vľavo
  • na eskalátore sa stojí vľavo

Melbourne má svoje špecifikum a hovorí sa mu Hook turn. Vo svete ho používajú väčšinou cyklisti na bezpečnejšie odbočenie cez opačný pruh. V Melbourne ho majú na niektorých križovatkách povolené aj autá a to z dôvodu, že v centre jazdí veľa električiek a vďaka tomuto sa vyhnú blokovaniu ich pruhov a zrážkam. Najlepšie sa to vysvetlí, keď sa pozriete na obrázok (majte na pamäti, že sa tu jazdí vľavo a teda aj pri odbáčaní do prava musíte ostať v ľavom pruhu). Povedzme, že chcete odbočiť do prava na križovatke, kde treba použiť Hook turn. Napriek tomu, že chcete ísť doprava, ostávate v ľavom pruhu, odstavíte auto na určené miesto a keď zasvieti špeciálne svetlo pre Hook turn, tak pokračujete v ceste.

Hook turnV Kanade sa jazdí vpravo, no najväčšou zmenou oproti šoférovaniu na Slovensku je možnosť odbočiť vpravo aj keď na semafore svieti červená. Ak značka nehovorí inak, môžete to spraviť na každej svetelnej križovatke okrem provincie Quebec. Toto pravidlo platí aj vo väčšine Ameriky, ale pre istotu si skontrolujte pravidlá štátu, do ktorého idete.

Späť k Austrálii. Čo ma však na Austrálii rozčuľuje najviac sú semafory pre peších. Trvá to asi trikrát dlhšie, kým máte konečne zelenú ako v Kanade, či na Slovensku. Mám tu oveľa častejšie nutkanie chodiť (a aj chodím) na červenú. Naopak v Kanade, kde sú všetci slušní a milí, nám to bolo až nepríjemné ísť na prechode na červenú 🙂

Reštaurácie

Stravovanie sa v reštauráciách v Austrálii a v Kanade sa nám zdá celkom podobné. Aj tu je veľkým zvykom, že keď idete večer do mesta s kamarátmi, znamená to, že si dáte spolu večeru a nejaké to pivo do cca polnoci. Bary sa zatvárajú okolo 2 a skoro nikto nechodí nočnými autobusmi. Čiže nie ako my, že sa väčšinou doma najeme a von ideme s kamarátmi už len piť do rána 🙂

Na pive v Austrálii
Neboj mami, aj tu máme kamarátov

Čo sa kaviarní, reštaurácii a iných služieb týka, tak najväčším rozdielom medzi Austráliou a Kanadou je jednoznačne prepitné (tip). V Kanade (a USA) sa vždy dáva minimálne 10%, ktoré v podstate znamenajú, že ste neboli veľmi spokojní. Čiže tip v Kanade sa v reštauráciách pohybuje okolo 12-18%, v kaviarňach sa nemusí dávať tringelt, ale môžete. Tam je to väčšinou okolo 0,20-0,50 centov. V Austrálii sa tip nedáva. Môžete ho dať, ale nemajú to vo zvyku. V reštauráciách je tip o čosi bežnejší, ale v baroch tip nedávajú. Prečo asi si povieme v bode nižšie.

A čo sa týka jedla, tak v Austrálii (aj vďaka počasiu) zbožňujú barbeque, teda gril party, ktoré volajú barbie. Aj v Kanade sa piknikuje, ale skôr v parku a bez grilu.

brekkieMzda

Austrália má najvyššiu minimálnu mzdu na svete a to 18 $/h (priemerne, líši sa to od štátu k štátu). Aj ľudia, ktorí pracujú v gastre a hospitality si vedia celkom pekne zarobiť. Pre porovnanie, Ontário, teda provincia, kde sa nachádza Toronto má minimálnu mzdu takmer 14 dolárov na hodinu, no od roku 2019 to bude 15 $. Austrálsky a kanadský dolár majú takmer rovnakú hodnotu.

Mzda sa v Austrálii vypláca na účet každý týždeň, dvojtýždenne alebo raz mesačne, záleží to od zamestnávateľa. To isté platí aj o Kanade. Tam však ešte stále funguje v niektorých firmách vyplácanie v šekoch. Ten treba následne odniesť do banky alebo ho odfotiť cez mobilnú aplikáciu (túto možnosť však nemajú všetky banky).

Akcent

Akcent je asi jedna z najčastejších vecí, o ktorých sa rozprávame. Nikto nás nevie zaradiť. Austrálsky akcent je veľmi špecifický a aj keď je dosť podobný britskému, má svoje špecifiká. Väčšinu slov skracujú (napríklad defo je definetely, devo je devastated) a koniec slov nevyslovujú. Tak napríklad slovo pivo teda beer povedia ako bija, water ako wottahere ako hija. A veľa hovoria nah, ah. Takisto by ste mali vedieť ich základný slang.

🇦🇺 Austrálsky slang

Aussie = Austrálčan
Straya = Australia (vravela som, že všetko skracujú?)
Kiwi = Novo Zélaňdan
mate = niečo ako buddy, kamarát
thongs = flip flopy (nie tango nohavičky ako v iných anglicky hovoriacich krajinách)
ta = thank you (skrátená a menej zdvorilá verzia ďakujem) – ja osobne to neznášam
brekky = breakfast (raňajky)
barbie = barbeque
swimmers = plavky
good on ya = good work
maccas = McDonalds
footy = austrálsky futbal (k tomuto sa ešte vrátime)
CBD = centrum a.k.a. Centrum Business District (downtown)

Toto je austrálsky nanuk od miestnej Algidy
Toto je austrálsky nanuk od miestnej Algidy

Kanadský akcent je veľmi podobný americkému, no má aj prvky britskej angličtiny. To sa týka hlavne spellovania. Napríklad píšu colour a nie color ako v USA, traveller a nie traveler a podobne. A teraz k Eh. Veľa anglicky hovoriacich krajín používa eh na konci otázky, kedy to nahrádza niečo ako right  – That was a good movie, right? = That was a good movie, eh? Kanada však pridáva Eh aj uprostred vety. Je to takmer nevšimnuteľné, ale v podstate to má význam asi len ako naše “že”, taká zbytočná výplň vo vete. Tiež ho môžete počuť, keď vám niekto nebude rozumieť a povedia len: Ay? (Tak sa to vyslovuje btw) A teraz sa pozrime na špecifické slovíčka pre Kanadu.

🇨🇦 Kanadský slang

canucks = Kanaďan
loonies = 1 dolárová minca
toonies = 2 dolárová minca
pop = plechovka s pitím, nealko nápoj (v Austrálii soft drink, v USA je to soda water)
toque = zimná čiapka s brmbolcom
hoser = flanelová košeľa (ale taká zimná)
double double = káva s 2 mliekami a 2 cukrami (tomuto vďačia reťazcu s veľmi zlou kávou Tim Horton)
two-four = 24 pív
runners = tenisky (v Austrálii joggers)
pint = pohár piva
pitcher = džbán piva

Alkohol

Zdá sa nám, že Austrálčania pijú viac a častejšie ako Kanaďania. Kanada aj Austrália majú veľmi dobré mini pivovary, no Austrália má jednoznačne oveľa lepšie vína ako Kanada, ktorá na to nemá to najlepšie podnebie (povedzme si úprimne). Obe krajiny majú šťastie aj na lepších vínových susedov a to USA a Nový Zéland.

Pivo je samostatná kapitola. Chcela som to zahrnúť v slangu, ale radšej takto samostatne, lebo je to celkom komplikované, heh. V Kanade si môžete pivo objednať v podstate v 2 veľkostiach – pint a pitcher. Pint by podľa zákona mal byť 586 ml (British pint), ale môže byť aj 473 ml (Imperial teda US pint) a pitcher sa líši od baru k baru, ale väčšinou sú to 4 malé pivá. V Kanade sa dá objednať aj small pint, ale nie je to bežné.

V Austrálii je tých možností viac. Tie názvy si vymysleli vtedy, keď prechádzali na metrický systém a všetko museli zaokrúhliť z oz (uncí) na 5ml. Odporúčam obrázok dole.

Veľkosti piva v AustráliiFauna a flóra

Ok, toto je tiež samozrejmé, ale musíme na to poukázať. Sú tu absolútne iné stromy a rastliny, veď sme v inom pásme. Najviac nás však prekvapili vtáky, okrem typických vrán, majú aj mugpie, čo vyzerá ako bielo-čierna a večne naštvaná vrana. Treba sa jej vyhýbať hlavne v období párenia (september), vtedy sú prudko agresívne a zaútočia na vás. True story bro. Aj keď sa zdá, že všetko zo zvieracieho kráľovstva vás chce v Austrálii zabiť, nie je to tak. Austrália má aj obrovské množstvo pestrofarebných papagájov a iných vtákov. V noci tu po stromoch lozia vačice, na eukalyptoch pospávajú koaly a pri východe a západe slnka môžete na poli vidieť klokany.

Kengura pózuje

Kanada má na druhú stranu kvety aj stromy podobné ako na Slovensku, no zo zvieracieho sveta je môj najobľúbenejší obyvateľ Toronta medvedík čistotný a.k.a. raccoon a.k.a. trash panda. Tento malý bandit vám rozhádže odpadky po celej záhrade a potom si tam spraví piknik. Prevažne v noci. Kanada je okrem toho známa hlavne bobrami, medveďami (malé čierne) a losmi. Jaj a v Toronte sú všade samé veveričky.

Meracie jednotky

Tu začneme Kanadou, lebo tá je odlišná a veľmi zmätočná. V roku 1970 totiž metrický systém nahradil ten imperiálny, no stále sa používa taký mix týchto dvoch systémov. Záleží od okolnosti. Kanaďan vám povie svoju výšku vo feetoch, ale v dokladoch bude v centimetroch, v počasí sa používa Celsius, ale vo varení len Fahrenheit, pivo bude uvedené v ounces, ale cena benzínu je uvedená v litroch a takto by sme mohli pokračovať.

 KanadaAustrália
rýchlosťkm/hkm/h
dĺžkainch, footcm, m
váhapound, lbkg
plochasquare feetm2
objemouncez (oz), pintl
teplotaCelsiusCelsius
varenieFahrenheit, cupsCelsius, kg
veľkosť papieraletter, legalA3, A4, A5...

Šport

Táto kategória mi je srdcu blízka a tak si o športoch v Austrálii povieme nabudúce. O tých kanadských ste si na tomto blogu toho mohli prečítať až-až. Napríklad o hokeji, baseballe či basketbale.

 

Chceli by ste vedieť aj iné rozdiely? 👇 Napíšte nám ich do komentáru a my vám radi odpovieme z našej skúsenosti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím