Ako si nájsť ubytovanie v Kanade

1
1092

Prihlásili ste sa do pool-u, dostali ste pozvánku do ďalšieho kola, vyplnili rôzne tlačivá, pobehali tie najrôznejšie úrady, kúpili si letenku, zbalili sa do !2! (opakujem dvoch) kufrov a teraz nastáva otázka – kde budem bývať? Starosti s novou životnou skúsenosťou stále nekončia. Práve naopak, teraz začína to najväčšie dobrodružstvo – ide sa žiť do Kanady! Do úplne inej krajiny s inými zvyklosťami, iným jazykom a ďaaaaaleko od všetkých kamarátov a rodiny.

Pred príletom do Kanady

Už sme sa stretli aj s prípadmi, ktoré prídu takzvane na blind a ubytovanie si hľadajú až tu. Aspoň na prvých pár týždňov si ubytovanie radšej zabezpečte, či už cez Airbnb (máme pre vás aj kupón na 29 eur, stačí sa registrovať cez tento link), kde si viete vybrať zdieľanú, súkromnú izbu alebo celý apartmán. Pozrite aj hostely, hotely na bookingu či Expedii. Podľa toho, čo každému vyhovuje. My sme v oboch prípadoch, kedy sme prišli do Kanady bývali pár týždňov cez Airbnb. Máte možnosť skvelo spoznať okolie a zistiť, či sa vám daná lokalita páči. Navyše spoznáte prvého lokálneho človeka, ktorý vám určite odpovie na všetky vaše otázky.

toronto airport-2

Hľadanie ubytovania v Toronte – kedy začať?

Nehľadali sme dlhodobé ubytovanie nikde inde v Kanade ako v Toronte, tak to radšej nebudem nižšie zovšeobecňovať. Čo však ale platí pre hádam všetky mestá, takmer všetky ubytovania majú nasťahovanie od 1.dňa v mesiaci. Zriedka sa dá nájsť aj s nasťahovaním v polovici mesiaca.

Nájsť si ubytovanie v Toronte môže trvať od pár hodín do cca 2-3 týždňov (keď rátame aj so schválením aplikácie). Záleží na vašich požiadavkách. Zlatá rybka navrhuje priletieť v polke mesiaca, prvé dva týždne bývať cez Airbnb a počas týchto 2 týždňov by ste nemali mať problém si nájsť ubytovanie a aj dáku tú prácu na začiatok (nie “office” job). Od prvého v mesiaci vám dajú kľúče a môžete sa sťahovať do holobytu (prevažne sa ponúkajú holobyty).

 

Kde hľadať ubytovanie v Kanade?

A) ONLINEViewit.ca

Môžete začať na internete. Odporúčame viewit.ca, majú celkom prehľadnú mapku a je to dôveryhodnejší zdroj ako iné (napr. craigslist alebo kijiji.ca).

B) OSOBNE

Toto sa nám osvedčilo. Vedeli sme, v ktorej lokalite chceme bývať, a tak sme začali obchádzať jednotlivé budovy a zvonili superintendentovi (pán domáci, hihi). Toto je najrýchlejšie, lebo ak majú niečo voľné (zvyčajne to majú vyvesené pred budovou domu), tak vám ten byt hneď aj ukážu a poprípade vám dajú vyplniť aj prihlášku.

C) MIX

Pozrite sa online, v ktorej časti je voľno a namiesto posielania správ, či volania, začnite tieto domy obchádzať osobne.

Spomínané body vyššie berte len ako rady. U vás to samozrejme môže byť inak. Môžete si nájsť skvelé ubytovani za deň alebo si budete vyberať a hľadať dlhšie.

 

V ktorej časti Toronta mám bývať?

Toto závisí od vašich finančných možností a predstáv. Za seba môžem určite odporučiť bývanie v dowtovne, hlavne keď tu neplánujete ostať. Nenašetríte toľko ako inde, ale všetko budete mať po ruke (od potravín, cez obchody s oblečením až po zábavu) a všade budete rýchlejšie.

Pre nás bol hlavný faktor počet izieb a blízkosť metra. Blízkosť metra oceníte najmä v zime, ktorá tu zopár mesiacov trvá a nie je práve prívetivá 🙂 Osobne by som nechcela bývať na Queen St či King St, kde chodia len električky, ktoré sú také pomalé, že aj chôdzou ich viete predbehnúť, ktoré stoja každých 5 metrov a ktoré chodia ako sa im zachce (aj 4 za sebou a potom 15 minút nič). Ale na druhej strane je tam kopec barov a tie najcoolovejšie obchody. Dôležitý faktor môže byť aj vaša budúca práca, či bezpečnosť (vyhla by som sa Sherbourne južne od Dundas St.). Toronto však nie je až tak nebezpečné mesto ako iné veľkomestá. Prejdite sa po okolí a uvidíte sami. Alebo ak si nie ste istí, napíšte nám.

 

Čo požadujú v prihláške na ubytovanie?

canada securityAk nájdete to, čo sa vám pozdáva a naopak, vy sa budete landlordovi pozdávať, dostanete prihlášku. V nej od vás budú chcieť tradičné informácie ako meno, SIN, meno mamy, otca, kontakt v prípade núdze, ale hlavne, či máte ako platiť nájomné najbližších 6 mesiacov. To viete dokázať zostatkom na účte alebo preukázným platom od zamestnávateľa. Posledným krokom je zaplatenie prvého a posledného nájmu prostredníctvom cashu alebo takzvaného money order či certified cheque. Pôjdete do banky alebo na poštu a dáte im hotovosť výmenou za tento šek. Všetko prinesiete späť a čakáte na odpoveď. Ak vás zamietnu, peniaze dostanete späť.

 

Ako sa platí nájom v Kanade?

Kľúče vo vrecku, kufor v byte. Gratulujeme! Prvý mesiac začnete hromadiť povinné veci do bytu. Ak ste v holobyte, tak ani neuveríte, čo všetko vám bude chýbať. Pretlačiť cesnak? Nakrájať vajíčka? Haha, vynájdete sa. Mimochodom, sú tu obchody, kde sa dajú podobné maličkosti, ktoré nepotrebujete kvalitné nakúpiť do 3 dolárov, ale o tom som nechcela.

Prvý mesiac ubehol ako voda a vy musíte zaplatiť svoj ďalší nájom. Každý to má inak, ale väčšinou ho musíte zaplatiť do prvého týždňa v mesiaci. Zatiaľ sme sa stretli s dvomi spôsobmi. Zaplatíte ho jednoducho prevodom alebo šekom, šeky sú tu veľmi populárne. Vypíšete šek a vhodíte ho na vopred určené miesto. Najkurióznejšie zatiaľ bolo každomesačné podstrkovanie nášho šeku v obálke popod dvere našej domácej. True story.

 

Ako vyzerajú byty v Kanade?

Prichádzame k poslednej a k najzaujímavejšej časti. Apartmány sú tu všetky skoro navlas rovnaké. Apartmány v takzvaných kondách v centre majú všetky moderný dizajn, klimatizáciu, obrovské sklenené okná, výhľad na iné kondá, ale aj bazén, posilovňu, či recepčného a iné služby. Apartmány v ostatných bytovkách majú takmer všade rovnakú parketovú podlahu, guľaté kľučky, ktoré sa otvárajú do opačnej strany ako by ste čakali, hrozne široké šporáky, neodnímateľnú hlavicu v sprche, protipožiarne alarmy, ktoré pípajú, len čo otvoríte spomínaný šporák a budete sa možno aj čudovať, prečo nemôžete otvoriť viac ako 1 okno 😀

Toronto apartman

Bývanie: check. Teraz je čas nájsť si prácu. Tipy ako si ju nájsť, nájdete tu.

 

Je nejaká otázka, ktorú sme o ubytovaní vynechali? Zaujímajú vás niečo iné? Napíšte nám 🙂

Vaša Zlatá Rybka

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím