Ako si Zlatá našla prácu v Kanade – part 1 (barista)

1
1138
Moje resumé
Som barista. Na teraz, na mesiac, až do konca dní? A čo ja viem 🙂 V podstate to tu funguje tak, že kým vás tu Kanaďan nezamestná, tak si takú lepšie platenú prácu len tak ľahko nenájdete. A hlavne rýchlo. A ja som chcela začať pracovať čím skôr, heh.

Ako si nájsť prácu v Kanade?


  1. Hľadaj si prácu v Kanade online

Celý týždeň prechádzam 2-3 stránky s pracovnými ponukami (odporúčam vyhnúť sa craigslist a skúšať radšej kijiji.ca = na kaviarne alebo indeed.ca = na kancelárske tipy robôt, či LinkedIn). Každý deň tam pribudne cca 2000 nových ponúk, výber teda celkom slušný až odstrašujúci. Najskôr začnem pozerať všetky. Nech mám predstavu. Po hodine túto taktiku vzdávam, koniec koncov každá druhá ponuka znie čudne – napr. pekná masérka s fotkou alebo marketingová pozícia a’la hľadáme vlastne podomového obchodníka. Vďaka svetoznámemu a medzinárodne renovovanému Street café zadávam pozíciu barista a posielam životopis spolu so srdcervúcim motivačným listom.


Evička nemá ešte notebook, tak zápasí so ževraj skvelou aplikáciou Gmailu. Boj vyhráva appka a na prílohu kompletne kašle. Občas sa zákerne zatvári, že teda príloha je priložená, no pri preštudovaní odoslaných mailov- nie, nie je tam. Gmail vs. Evka 1:0. A tak posielam na jednu pozíciu aj 3 maily, aktivistka jedna. Občas sa pritrafí aj dáky ten trapas ako napríklad, že v texte mailu sa nachádza iba mailový kontakt na inú ponuku. Nebudem vás napínať, neozvali sa mi odtiaľ späť. 🙂
Nakoniec víťazím nad Gmailom a posielam niekoľko mailov s prílohou. Priebežný stav 1:1. Už mám dokonca prepísaný a ručne zformátovaný životopis aj v tele mailu ako si jedna ponuka priala. Haha! 1:2.
Suma sumárum: poslala som niekoľko desiatok až stoviek životopisov na pozície barista (kávičkový barman) a barman. Dokonca som sa vyhecovala aj na niekoľko marketingových pozícií, ale viac nechávam na neskôr, nakoľko si ešte netrúfam. Posera. A nakoľko aj kvôli vyššie zmienenej info, že potrebujem mať v životopise pracovnú skúsenosť v Kanade.

2. Motivačný list v Kanade

Motivačný list je plný superlatívov a všetkých mojich mimo kancelárskych skúseností. Nechcem predsa, aby sa zľakli a uvedomili si, že hneď pri najbližšej príležitosti získať super robotu utečiem (čo sa hádam aj stane). Moc sa mu nevenujem, lebo predsa len im chodí denne stovky životopisov a čítať motivačné listy pri takejto pozícii sa im určite nechce. (Update: Ako Store Manager som bola nakoniec aj na opačnej strane barikády a naozaj sme nečítali žiaden motivačný list, len sme sledovali skúsenosti a čo napísali do mailu k životopisu, ak to bolo krátke. Toto samozrejme neplatí pri iných prácach.)

Po týždni ticha mi začína pípať telefón. Zrazu mám pohovor a na druhý deň dalšie 4. Počas návštevy CN Tower, teda keď sme boli v oblakoch, sa mi dovolal do odkazovej schránky ďalší. Odkazovka mi prepíše jeho text do správy a tak tam nemusím volať. Sranda vec! A tak mám v piatok ešte jeden. Spolu 6 pohovorov za 2 dni.
Moje resumé
Moje resumé
Otváram teda mapu, zadávam adresu a vyrážam. Trošku stres, plné mesto, mega zima a na pohovor meškám. Otvára mi milá teta a začíname kecať. Je to trošku zložitejšie, teta nie je tak ako väčšina ľudí z Kanady – Kanaďania sú tu taká menšina ako Bratislavčania v Bratiske 🙂 No ale späť k tete. Je zo Severnej Kórei, rozumieť jej angličtine je ako keby si vytvorila vlastný jazyk, ale dáko sa dohovoríme a cca po pol hodinke nasadám do električky a idem skoro hodinku domov. Ok, prvý za mnou. Na druhý idem už s väčším sebavedomím a pri treťom som už profík. Medzi dvomi pohovormi podpisujeme zmluvu na byt a celkom plodná polovica dňa za mnou.

3. Otázky na pohovoroch v kaviarni

Otázky na pohovoroch sa moc nelíšia od slovenských a väčšinou až na jeden prípad je to celkom pohodový rozhovor. Všetkých v podstate zaujíma moja 5-ročná prax barmanky, tak aj preto toľko pohovorov. Pri dvoch viem hneď ako vstúpim dnu, že nie, tu robiť nechcem. Do 3 z nich ma hneď volajú na skúšku. Zatiaľ pribudnú ďalšie 2 pohovory, ale sú to kaviarne ako Starbucks, tak to nakoniec ruším. Panička si verí. Najviac verím poslednému, kde to bolo najviac príjemné, kde som si vypýtala viac a kde ma ujo presviedčal, nech idem k nim. Hľadal len part-time, ale že pre mňa vymyslí aj full-time. Milé. Poobede mi volá s ponukou a tak po víkende nastupujem do práce 🙂
Oslavujeme moju prvú prácu hnusným vínom a ešte hnusnejším pivom :)
Oslavujeme moju prvú prácu hnusným vínom a ešte hnusnejším pivom 🙂
V biznis štvrti kaviareň typu “Tu sa neobsluhuje, príďte k baru a nechajte nám pekné sprepitné”. Takže taká ako 90% všetkých kaviarní tu. Cez víkend je zatvorené, čiže zatiaľ voľné víkendy. Supiš! Otvorené je len do 6, ale skoré-skoré-skoré (zdôrazňujem skoré) vstávanie. Milí kolegovia a zatiaľ milí zákazníci. Dostala som na starosti aj ich Facebook, tak aj v tomto sa vyžijem. Zatiaľ som spokojná a vyplácajú každý týždeň. No čo vám poviem. Nie je to môj sen, ale rozkecala som sa, už sa tak nehanbím komunikovať a show sa môže začať. A o toto mi presne išlo. Na začiatok viac ako dobré. gap year v plnom prúde.

Takže zhrnutie, na pozíciu, kde máte skúsenosti s manuálnym kávovarom je o vás na tomto kontinente celkom záujem. Možno tu raz tie (fuj) Starbucksové kávy ustúpia do úzadia. 😉 Ale to je len veľké možno 😀 Pobudnem tu dáky týždeň a potom sa uvidí, kam ma studený kanadský vietor zaveje. Part 2 dúfam čoskoro 🙂

 

 

1 komentár

  1. To som rada ze sa podarilo.Ale velmi pekne vsetko sa tu pise,len pravda je totiz ovela zlozitejsia ako hlavne dostat sa do Kanady

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím