Kradni! …kanaďanom robotu… (4. diel interview)

3
1033
job in canada

Ahojte,

hotel-staff-canadaVzhľadom na to, že dnes sa s vami plánujem podeliť o skúsenosti z hľadnia práce ja, a viem aký som štandardne zábavný, tak DNES pripojím ku každej sekcii špeciálu nejaký vtip. Takže to nebude až taký pain čítať až dokonca.

Ak si teda chcete dať oddych od Slovenska, zresetovať hlavu na rok, tak prinášam ďalší návod, ako si nájsť sofistikovanú prácu za oceánom.

A bude aj video, ako horúcu vodu mením na sneh, ale to uvidia až tí, ktorí prídu až do konca.

Raz to teda muselo vyplávať na povrch. Sofistikovaný (a lepšie platený) job v Kanade nie je sranda zohnať. Seriózne, je to o čosi zložitejšie ako na Slovensku. Vzhľadom na to, že drvivú väčšinu už opísali chalani (Janči a Peťo) s Evičkou (ktorá mimochodom získala Internship ako Social Media Specialist, takže má práce už dve), tak ja sa posnažím pridať už len nové veci a vydvihnúť len to najdôležitejšie (a po každom bude dačo vtipné):

1. Resumé

Robte research ako si napísať kvalitné CV. Je veľa spôsobov ako to urobiť a na veľa stránkach nájdete proti sebe idúce informácie. Jednoducho skúšajte stále a stále dačo nové. Ak ste poslali 50 CV a ani na jedno vám nikto neodpísal, CV môže byť jeden z faktorov. Obmieňajte a hlavne vkladajte relevatné informácie a relevatné slovné spojenia. Ak idete robiť marketing, pokojne odtiaľ vyhoďte, že ste brigádovali na stavbe. HR specialists vedia robiť s filtrami. Hlásite sa na pozíciu, kde je nevyhnutný SAP a vy slovo SAP nemáte v CV? Aspoň si nemusíte lámať hlavu, ako sa dopravíte na interview.

Indeed, Linkedin, Workopolisjobbank.gc.ca. Zamerajte sa len na tieto portáli a každý deň. Na ponuky staré 7 dní ani nereagujte. Pravdepodobne v tomto momente padá server inzerentovi, kvôli počtu ponúk, ktoré dostal. Kukajte, pozerajte, a odpovedajte čo najskôr. Aj na Linkedine je možnosť aplikovať na pozíciu. Tu je to veľmi populárne, mimochodom, ja som si svoj job našiel práve takto.

Vytvorte si celú “online presence” – FB (preč s fotkami z dovolenky), nastavte si súkromie fotiek. LinkedIn! LinkedIn! LinkedIn! Link na profil dajte aj do CV a pýtajte si referencie z predchádzajúcich zamestnaní. Máte zadarmo (alebo za $49) certifikát z Coursery? Všetko, všetko, všetko to dam dajte, nech vám závidia, už keď na vás klikne potenciálny zamestnávateľ, ale aj spolužiak Janko zo základky. Šance vám to zvýši cca 1953x.

S ničím nesúvisiaci vtip ako odmena, že ste to dotahli až sem:

IMG_5876

2. Konkurencia

Toto je všeobecnejší bod. Je tu miliónkrát viac ľudí hľadajúcich prácu. To znamená, že na vašu pozíciu sa hlási miliónkrát viac záujemcov. Musíte trochu zmysluplne povyčnievať. No zmysluplne. Nie teda, že im pošlete v obálke hada a budete dúfať, že takto si vás zapamätajú najlepšie. Tým som skôr mal na mysli DO YOUR HOMEWORK. Ja som napríklad pred pohovorom zašiel do jednej z ich prevádzky a urobil som štruktúrované interview s jedným z ich zamestnancov. Na základe toho, som pre nich vypracoval portfólio zlepšení, návrhov a odporúčaní. Portfólio znamená 10 stranový pekný nuffy nuffy dokument, ktorý je zviazaný a farebne vytlačený a kópia pre každého člena výberovej komisie. (stálo to $30 a 2 dni roboty). Každopádne teraz to hodnotím ako najlepšiu investíciu života s niekoľkomiliardovou ROI. A je dosť pravdepodobné že si vypýtajú referencie. Berte to vážne. Mojim kontaktom volali 30 minút na Slovensko.

Čiže skúste vymyslieť niečo extra, nebojte sa napísať inmail SEO na LinkedIn-e  že ako im viete pomôcť. Premium LinkedIn je na prvý mesiac zadarmo! Pridajte k CV aj infografiku. Spravte si seba-prezentačný web čisto o sebe. Zaujmite niečím z oboru. Nezabudnite, pokiaľ sa na vašu pozíciu bude hlásiť rovnako dobrý Kanaďan ako ste vy, hádajte koho zamestnávateľ uprednostní.

Sľúbené video v strede a nie na konci! Ha!

3. Hint

Skúste zobrať hneď na začiatok hocijakú robotu. Call centrum? Čašník? Predavač? To zvládnete na chvíľu. Nájdete pár kamošov, dačo mini zarobíte, ALE HLAVNE budete mať v CV canadian working experience. Vaše šance na pohovor to zvýši asi tak odhadom 2135x.

Držím palce a ak máte nejaké otázky, nebojte sa nás kontaktovať, radi poradíme…

Na záver ešte jedna koláž:

IMG_6002 – kópia (2)

3 KOMENTÁRE

  1. Cus.. Ludia.. no hej, ja som tiez skusal a sa nedostal, bolo mi vtedy este 34 rokov, co som bol v kurze. progrma je do 35 rokov max. Link , co uvadzate ma presmeroval na Youth holiiday visa permit..
    Vy poredpokladam ste preto sli cez work holliday visa.. co je ine kafe a brutal luck tak sa dostat tam.. takze v podstate to je nonsence.. , ze najrychlejsia cesta..
    padal server, nedalo sa prihlasit ani nic na nete spravit a to som mal 20mb rychlost netu.

    • Ahoj, ďakujeme za komentár. Systém kto príde prvý skutočne fungoval v minulosti. Minulý rok to však zmenili a už sa to funguje inak. Všetci kandidáti majú rovnaký čas na vyplnenie profilu a oni potom podľa vlastných kritérií rozhodnú, koho si pozvú. Áno, chvíľku to trvá, ale v porovnaní s ostatnými imigračnými programami je to stále najrýchlejšia cesta.

  2. Tak tento clanok (a hlavne tie komiksy dole) ma fakt rozosmial 😀 Skvele info aj o hladani prace, vdaka! 🙂 S tym odlisenim sa od ostatnych mas uplnu pravdu – predpokladam, ze to bude asi jedina cesta ako v Kanade zaujat. Tesim sa na dalsie clanky! 😉

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím