Vaše najčastejšie otázky a naše najčastejšie odpovede o živote v Kanade.

0
878

S Evičkou žijeme v Toronte, Kanade už štvrtý rok (to je 8 rokov ľudských životov). Veľa ste sa nás za tú dobu pýtali cez internety. Aby ste nemuseli čakať na naše odpovede, tu je zopár najčastejšie sa opakujúcich otázok a odpovedí o živote v Kanade.

Ktoré mesto si vybrať na život? (Porovnanie kanadských miest)

Vancouver

ak máte radi prírodu, šport a nemáte radi zimu. Autom 10 minút z downtownu je prvé lyžiarske stredisko v horách. Whistler je čo by kameňom dohodil. Zima v porovnaní so zvyškom Kanady je veľmi mierna, len málokedy sneží a veľa veľa prší. Destinácia je populárna pre mladých ľudí. Silná slovenská komunita (to neviem či je plus alebo mínus :D). Pripravte si ale viac peňazí na začiatok. British Columbia, skratka BC dostala od miestnych druhý význam = Bring Cash.

Hodnotenie: 3/3 plutvičiek

Edmonton

Ak sa nemáte radi a chcete sa za niečo potrestať. Kedysi tam ľudia chodili kvôli vysokým zárobkom v oil industry, ale už ani tá ropa nie je čo bývala…

Edmonton kanada

Hodnotenie: -1/3 plutvičiek

Calgary

hovoria mu aj San Francisco Kanady (veľa firiem sa sem sťahuje kvôli vysokým nákladom na život v SF). Je to 45 minút do Rocky mountains, čo je jeden z top prírodných parkov v Kanade. Menej kozmopolitné mesto s ťažkou zimou (ľudia vlastnia teplomery do -80, čo samo hovorí za seba).

Hodnotenie: 2/3 plutvičiek

Toronto

Ak máte radi kultúru, medzinárodnú kuchyňu a americký veľkomestský životný štýl. Toto mesto najviac pripomína US.Všetko je veľké, hovorí sa tu viac ako 260 jazykmi. Verejná doprava je v meste viac ako dosť, auto netreba. Zima tu vie byť ťažká, ale dá sa zvládnuť (február vie byť ťažký). Tu je aj najväčšia šanca pre vás si nájsť prácu v odbore. Ak radi pozeráte športy, Toronto ponúka všetko a na svetovej úrovni. Top teamy v NHL, NBA, MLS (slovenský futbal), CFL, NFL (hodinka jazdy od Toronta hrajú Buffalo Bills).

Hodnotenie: 4/3 plutvičiek

Montreal

Topka mesto, veľmi európsky životný štýl, najviac reštaurácií na obyvateľa na svete. Super mesto, len musíte hovoriť po francúzsky, inak sa odtiaľ rýchlo vrátite.

Montreal view visit

Hodnotenie: 2/3 plutvičiek

Ako ostať v Kanade dlhšie? Ako si predĺžiť working holiday v Kanade?

Upozornenie: Ani ja, ani Zlatá nie sme imigrační právnici. Informácie v tomto článku sú výsledkom štúdia danej problematiky počas troch rokov. Systém sa mení pravidelne a aj imigrační úradníci niekedy povolia niečo, čo druhému zakázali.

Dôležité je mať napamäti, že každého situácia je individuálna!!!  Ak to skutočne myslíte vážne s ostaním v krajine, tu nájdete všetky dôležité informácie o imigrácii do Kanady. Čo najskôr skonzulujte svoju situáciu s imigračným konzultantom/právnikom. Tu je odporučenie na nášho konzultanta (sú lacnejší ako právnici).

 1. Študentské víza a začať študovať.
  • Máte povolených 20h práce týždenne.
  • Áno, šúdium v Kanade niečo stojí, záleží od školy.
 2. Young professional
  • Musíte mať zamestnávateľa, ktorý s vami aplikuje.
  • Nesmiete počas svojho pobytu v kanade zmeniť zamestnávateľa.
 3. LMIA
  • Labour Market Impact opinion znamená, že presvedčíte s vaším zamestnávteľom, že neexistuje kanaďan, ktorý by vedel vašu prácu robiť. Firma musí dokazovať, že na pozíciu hľadala niekoho minimálne 25 dní. Táto aplikácia stojí zamestnávateľa 1k CAD
  • Trvá to okolo 3 mesiacov dokopy

4. Provincal Nominee
Každá provincia má určitý počet ľudí, ktorých môže sama navrhnúť aby ostali v krajine. Dlhší proces, okolo 6 mesiacov a stojí cez 2k CAD.
5. Aplikovať o Permanent Residency
Sú rôzne menšie programy, o ktorých ani my nevieme úplne všetko. Netreba sa vzdávať a treba vyhľadať odbornú pomoc čo najskôr.

Ako sa dostať do Kanady na Working Holiday?

Tejto téme sme sa už venovali, tu je link na naše blogy o tom, ako dostať Working Holiday v Kanade.

Ako emigrovať do Kanady aj s deťmi? Aebo chcete ísť pracovať do Kanady a máte viac ako 30?

Working Holiday už nie je pre vás, ale nehádžte flintu do žita. Pokiaľ nemáte zamestnávateľa, ktorý by vám vedel pomôcť s LMIA, tak vaše možnosti sú Provincial Nominee, alebo aplikovať pod nejakou inou triedou. Tuto sa ale naše vedomosti končia a odporúčame ísť čo najskôr za kanadským imigračným poradcom.

Je možné získať prácu v obore na working holiday?

Áno, asi iba s výnimkou zdravotníctva. Ktokoľvek vám povie opak, pošlite ho do písať prejavy Andrejovi Dankovi. Toľko negativity v svojom živote nepotrebujete. Zdravotníctvo je výnimka, lebo Kanada má vlastné štandardy a neuznáva iné ako kanadské diplomy.

Bude to ľahké? Nie. Môže to trvať, lebo hľadanie práce, keď nikoho nepoznáte trvá dlho vo všeobecnosti.Držíme palce. Tu sú nejaké tipy ako nájsť prácu v kanade.

Praca v Kanade je tazka

Možem pracovať v Kanade ako živnostník teda self-employed?

Áno, ak zarobíte do 35k CAD ročne ako freelancer, tak si nemusíte ani otvárať firmu. Len v apríli zdaníte všetko, čo ste zarobili. Odporúčam nechať si rezervu. Ak zarobíš viac, musíš sa registrovať ako firma.

AK máte nejaké ďaľšie otázky, tak ich dajte do komentáru a my sa na ne s radosťou pozrieme.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím