Ako si nájsť prácu ITčkara v Kanade? (2. diel Interview)

1
12372

Ahojte,

hotel-staff-canadablíži sa opäť čas, kedy kanadská ambasáda bude udeľovať pracovné povolenia v Kanade. Je to až neuveriteľne jednoduchý spôsob ako si zarobiť, dačo vidieť a zlepšiť si jazyk. My sme to skúsili a už po troch mesiacoch sa cítime neskutočne bohatší (aj keď zatiaľ iba na duchu 😀 ). Chceli by sme vám dodať trochu odvahy skúsiť to. Pripravili sme pre vás taký špeciál- sériu interviews so Slovákmi, ktorí si našli prácu v Kanade. Zatiaľ máme 4 časti, ak sa vám bude páčiť, prinesieme toho viac.

Tu nájdete prvý diel-Ako si nájsť prácu barmanka v kaviarni v Kanade.


Toto je druhý diel a spovedať budeme Janka Furiho, ktorý nám porozpráva čo-to o tom, koľko CV treba poslať, ako dlho trvá kým sa vám ozvú a pod. Dúfame, že vás to trošku posmelí a motivuje k myšlienke koketovania s pobytom v Kanade.


 

Aké boli tvoje pracovné skúsenosti doteraz? (v skratke, čo, pre koho, ako dlho, a aké skili si získal/potreboval).

Začnem tým že ja som tu hľadal len IT-čkarske pozície. Teda to, čo napíšem nemusí platiť aj pre ostatné profesie.  Ja som pracoval ako system admin od roku 2002, takže moje skúsenosti pri hľadaní prace mi veľmi pomohli.

Aké boli tvoje očakávania z práce v Kanade? (čo si chcel robiť, pre koho, prípadne za koľko)

Keď som prišiel do Kanady tak som si povedal, zoberiem hocičo a potom možno nájdem niečo lepšie… Našťastie som nemusel, hneď som si našiel dobru prácu v dobrom kolektíve a za slušné peniaze.

Aký bol tvoj cieľ cesty do Kanady, kým si bol ešte na Slovensku? (išiel si sem kvôli jazyku/ zarobiť peniaze/ získať skill do cv/ ostať tu žiť)?

Cieľ: zlepšiť angličtinu (to bol jediný cieľ) a preto, aby som si to mohol dovoliť som musel aj pracovať;)

Aké boli tvoje dojmy z prvého stretnutia s pracovným trhom?

Napriek tomu, že som poslal viac ako 600 mojich CV-čiek, bol som len na 4 pracovných  pohovoroch. Z toho ma vybrali na 2 miesta. Prvý pracovný pohovor – ponúkli mi manuálnu prácu ako technik pre alarm systém (čo bol kontrakt na 3 mesiace) ale ja som hľadal fulltime job. Preto som to nezobral. Druhý pohovor: ponúkli mi kontrakt na 2-3 dni 😉 – to bol veľmi zvláštny pohovor – tiež nič zaujímavé. Posledné dva boli do serióznych firiem ako system admin – zobrali ma do oboch v ten istý deň, takže som si mohol vybrať že do ktorej pôjdem.

Na pracovnom trhu tu v Toronte je zvláštne to, že HR agenti volajú aj po 10 mesiacoch od zaslania CV. Každý týždeň aj po 10 mesiacoch mám minimálne jeden telefonát s pracovnou ponukou (to však ale neznamená že každá ponuka je zaujímavá 😉 veľakrát ma kontaktovali na drobné manuálne práce. Po čase som sa ich naučil dokonca rozpoznávať, čiže hneď ako sa predstavili, tak som ich ani len nevypočul a hneď som sa poďakoval že mi volajú a že mi ponúkajú prácu, ale že už prácu mám.

Ako si si začal hľadať prácu? (kde si hľadal, kde si posielal CV, čo si posielal, menil si niečo na cv, ak áno čo?)happy-canada-day-meme-2

Prácu som si hľadal cez indeed.ca, monster.ca, jobbank.gc.ca. Tiež mi radili hľadať prácu cez kijiji.ca, ale tu som nikdy nič zaujímavé nenašiel. Väčšinou tam postuju len manuálne práce za málo peňazí. Zmeny v CV. Áno, menil som si svoje CV – vždy som si CV upravil, aby som sa čo najviac podobal na to, čo hľadajú.

Nie som si istý, ale mám pocit, že HR agenti majú nastavený nejaký automatizovaný filter, že keď tvoje CV neobsahuje nejaké kľúčové slová, čo oni hľadajú, tak sa tvoje CV ani len k HR agentom nedostane. Automaticky je nezaujímavé a teda aj vyfiltrovane preč. Nemôžeme sa tomu čudovať, pretože okamžite, ako zverejnia nejakú práčovňu ponuku tak, začnú dostávať stovky až tisícky žiadostí o pracovnú ponuku, a to by sa nedalo prejsť manuálne.

– 2 drobnosti : 

  1. North Američania milujú mať milión certifikátov. Čím viac ich máš v CV tým lepšie 😉
  2. Dobrá vec je, že si môžete trošku vylepšiť vaše CV. napríklad vylepšiť si vzdelanie, pridať si nejaké certifikáty, atď… Nikto si to podľa mňa nepreveruje a ja som tento benefit využil 😉

Aký bol vývoj hľadana práce v Kanade? (hneď sa ozývali ľudia/ozývali sa len na blbosti/koľko trvalo, kým sa ti ozvali)

Ja som si našiel prácu do 3 týždňov – poslal som cez 600 CV-čiek – z toho ma len pár ľudí spätne kontaktovalo.

Ako si pracoval na svojom CV? Čo by ti pomohlo, keby si vedel od začiatku? (formálna stránka/ obsahová)

Snažil som sa spraviť si moje kanadské CV veľmi atraktívne – chcel som byť iný a mať aj iné CV, aby som hneď zaujal. Moje CV je ale jednoduché a dbal som na detaily ako sú zarovnávania, odrazky, dizajn, atď.

Ako vyzeral pohovor? Koľko mal kôl?

Vjob1ždy som mal len prijemné pohovory, na každom jednom som sa cítil dobre, snažil som sa zakryť to, že mam trému tým, že som vystupoval sebaisto. Rozprával som hlavne o mojich silných stránkach. Ak sme narazili na nejakú slabú stránku – vždy som to presmeroval, že všetko sa dá doučiť veľmi rýchlo a že to nebude žiadny problém. Každopádne doporučujem byť na pohovore pokojný, sebaistý a musíte sa vedieť predať, rozprávať veľa o svojich silných stránkach a vedieť, prečo by mali zamestnať práve vás.

Najväčšiu trému som mal z toho že angličtina nie je môj prvý jazyk – každopádne v mojom prípade to nikdy nebol problém – pracovne skúsenosti boli dôležitejšie ako jazyk. Netvrdím však, že jazyk nie je dôležitý. Samozrejme je. Ja sa len snažím povedať, že ak zamestnávateľ má zamestnať kvalitného Kanaďana alebo cudzinca (možno iba s ročným work permit-om) tak pravdepodobne vyberie Kanaďana. Teda my tu mame trošku nevýhodu. Nepíšem ale o pracovnom trhu, kde cudzincov využívajú ako lacnú pracovnú silu, píšem tu o kvalifikovaných pracovných pozíciách.

Ako vyzerá samotná práca? Spĺňa očakávania?

Moja práca je úžasná, mám ju rád. Ak by som ju nemal rád, asi by som ju nemohol robiť dlho. Pravda je tiež, že sem tam sa stane nudná, niekedy nie je do čoho kopnúť.  Ale ja osobne si vždy nájdem nejakú aktivitu, vždy sa snažím vymyslieť niečo nove pre firmu alebo využívam čas na sebavzdelanie.

Dúfame, že sa vám rozhovor páčil a ak máte nejakú konkrétnu profesiu, ktorú by ste chceli vyspovedať, dajte vedieť v komentári.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím