30 vecí, ktoré sú v Kanade iné (časť 1.)

1
577

Každý deň ma čosi prekvapí, či už v dobrom alebo v zlom. Áno, ani Kanada nie je ideálna, ale nemá k tomu ďaleko. Určite je toho ešte viac, ale toto sú veci, ktoré mi hneď prídu na um. No a keďže som nespadla z Marsu, ale z Venuše, tak som si vedomá, že extrémne dlhý článok by ste nečítali. A tak bude tento zoznam rozdelený na 2 časti a nepoviem vám, kedy vyjde druhá časť. Ha, to bude napínavé! Aké je to žiť v Kanade? Čo je v Kanade iné? Poďme teda na prvú časť zoznamu:

1. Večne milí Kanaďania

Canadian-vandalismNeviem ako to robia, ale toto je naozaj prvá vec, ktorá mi napadne, keď sa ma niekto spýta na Kanadu. Oni sú tak neskutočne milí a takmer vždy a všade. Či už ide o tetu úradníčku, predavačku v potravinách alebo uja v obleku. Veľakrát sa vám stane, že sa na vás len tak usmejú alebo že uvidíte kráčať človeka po ulici s úsmevom. Toto je veľmi oslobodzujúce a náladu dvíhajúce. Nie je to hrané, ani tým nič necielia, oni takí jednoducho sú a to je dobre. Máme aj teóriu prečo je to tak. Keďže všade okolo vidíte človeka inej národnosti, pleti či vierovyznania, jediným spôsobom ako to všetko zvládnuť bez ujmy je úsmev a pochopenie. Táto ľudská vlastnosť a nastavenie ľudí mi bude veľmi chýbať. Ale zase nemyslite si, že všetci sú tu milí, veď sú tu aj turisti 🙂 A možno to bude drogami…

2. Úplne bežný rozhovor dvoch cudzích ľudí v metre

Alebo v obchode alebo na ulici. Stalo sa vám už niekedy, že ste mali chuť sa spýtať tej baby vedľa vás, že odkiaľ má tú kabelku? Tak tu to robia úplne bežne, alebo vám pochvália vlasy. Raz som videla ako jedno dievča zaspávalo v metre tak, až jej hlava spadla na rameno pani veľa nej. Prebrala sa a začali debatu ako keby sa poznali roky. Alebo keď sme šli z basketbalu, zápas riešil týpek v teplákoch s pánkom v saku. Netreba sa ich zľaknúť, to, že sa vám prihovoria neznamená, že sú čudní, len chcú byť priateľskí.

3. Šnúrka, ktorá zastaví autobus

Potiahni šnúrku a šofér MHD ti zastaví a pozdraví ťa pri odchode.
Potiahni šnúrku a šofér MHD ti zastaví a pozdraví ťa pri odchode.

Tento čudne vyzerajúci žltý kábel zavesený na okne má silu. Vie zastaviť autobus. Alebo inak, ak chcete na ďalšej zastávke vystúpiť, potiahnete kábel, na ktorý máte dosah hocikde v autobuse. Takže žiadne predieranie sa cez autobus k tlačidlu.

4. Veľkomesto, v ktorom sa nastupuje prednými dverami a platí u šoféra priamo do kasičky

Zdržuje to. Nechápem to. Toto mesto je maximálne preľudnené a oni do autobusov a električiek nastupujú jednými dverami! Zdržuje to a tak už aj tu pomaly prichádzajú na to, že môžeš nastúpiť aj strednými dverami, ale zatiaľ iba na niektorých linkách. Ach jaj!

No a tá kasička, nastupujete a ak nemáte doklad z predošlej cesty alebo električenku, hodíte mu do kasičky 3 doláre. Nie jemu do ruky, aby si to prerátal, ale priamo do kasičky. Ach títo dôveryhodní Kanaďania 🙂

5. Električka zastaví každému

Poviete si, no samozrejme, v Kanade to ide, prečo ni v Bratislave?! Tak ja vám poviem prečo – lebo je to nezvládateľné! Električky tu stále meškajú, ľudia si na to zvykli a každý na to nadáva. Raz mi električka zdrhla pred nosom (nevidel ma šofér) a tak som prešla tri zastávky pešo, kde som túto električku dobehla. Také sú rýchle! Električka zastaví a čaká na každého, kto aspoň trochu vyzerá, že uteká. A to potom stojíte na tej zástavke aj 5 minút, lebo do toho príde aj červená na semaforoch aspoň 2-krát, keď už máte akú takú nádej, že sa pohnete. Teraz už úplne rozumiem, prečo u nás na nikoho nečakajú, veď oni musia chodiť načas. Takže radím, električkám sa v Toronte vyhnite, ak sa dá. Metro na nikoho nečaká a tak chodí načas a je na neho aký taký spoľah.

6. Kľučky sa odomykajú na opačnú stranu

Prvý mesiac sme každý týždeň bývali inde. A kým som sa naučila otvárať dvere, to boli kovbojky. Vyzerala som pri dverách ako zlodej. Takže, zasunúť kľúč do guľatej kľučky a otočte kľučkou presne opačne ako na Slovensku. A tradá – dvere sú otvorené. Toľko k rýchlokurzu otvárania dverí v Kanade.

7. Byty majú obrovské okná, ale otvoriť z nich viete maximálne osminu

Všetky byty alebo domy, kde sme bývali alebo boli na návšteve majú obrovské okná. Máte krásne presvetlený byt, ale otvoriť môžete maximálne cca 1/8. Vetranie tu nie je najjednoduchšia záležitosť a keď príde leto, tak neviem čo budeme robiť.

8. Rozdiel medzi kávou a espressom

coffee canadaKáva. Na to by som vymedzila aj celý článok, ale zaujímal by asi len mňa. Pitie kávy funguje v Kanade úplne inak. Ťažko tu nájdete kaviarne, kde si sadnete a vypijete v pokoji kávičku a ešte ťažšie nájdete espresso. Na Slovensku existujú príjemné kaviarničky, takmer každá prevádzka má presso stroj, ale takisto si môžete kávu kúpiť aj v McDonalde – kto z vás to však robí? Občas si ju tam aj ja kúpim na cestu do auta, ale prevažuje posedenie na kávičke. Tu je to presne naopak. Kult pitia kávy spočína v objednaní si pri pulte, kde vám automaticky kávu nalejú do papierového poháriku a čím väčší, tým lepšie. Takže tu všetci chodia s tými kýblami kávy a espresso im nechutí. Ja chodím od kaviarne ku kaviarni a hľadám espresso. Prevláda tu obrovské množstvo reťazcových kaviarní, našťastie ja pracujem v tom druhom type, kde si príjemne posedíte, ale objednáva sa stále pri bare. Nenaučila som sa ešte piť tie ich kýble, nechutia mi, ale čo mi zachutilo sú ochutené kávy. Stále to chutí ako horká káva, len príjemne vonia ako čokoláda, vanilka, či peppermint. Príchutiam sa medze nekladú 🙂 Jaj a keď si vypýtate kávu, tak dostanete ten ich kýbel. Tak pozor 🙂

9. Cukor a soľ

Mám pocit, že cukor je všade a veľa. Nie veľa, mega veľa! Nealkoholické nápoje sú tu tak sladké, že najobľúbenejším nápojom je Cola light. Vyskúšali sme Colu a mali sme pocit, že máme cukor na zuboch ešte celý večer. No a soľ je na tom podobne. Ale keďže bez soli by som nevedela prežiť, tak to mi tu až tak nevadí 🙂

10. Alkohol kúpim len v na to určených obchodoch, ktoré sú cez sviatky zatvorené

Hračkárstvo pre dospelých
Hračkárstvo pre dospelých

Na alkohol má v Toronte monopol štát, len pivo predáva súkromník, ale aj tam je myslím z polovice vlastník štát. Ako sme vám už spomínali, alkohol a teda aj pivo a víno si v potravinách nekúpite. Ok, na to sa dá zvyknúť a väčšinou sú na každom rohu. My máme obchod s pivom, tak 3 minúty a obchod s vínom tak 5 minút od domu, takže sa o nás nestrachujte. Alkohol však patrí k oslavám nie? Tu si ho cez sviatok nekúpite. Aspoň nás učia myslieť dopredu 🙂 A ozaj, keď sa vrátime, buďte k nám prosím milí a s alkoholom na nás pomaly. Trošku sme si odvykli 🙂

11. Všetky národnosti sveta v jednom meste

Prvá cesta metrom bol zážitok. Na letisku a v autobuse z letiska mi to až tak neprišlo, ale v tom metre! Každý je iný. Číňan, Ind, tmavý, svetlý, žid, muslim, gay, hetero. Táto multikulturálnosť prináša aj rôznorodosť v reštauráciách. Kanada a hlavne Toronto, je miesto, kde môžete ochutnať takmer všetko a nájdete to na jednej ulici 🙂 Najbližšie sa chystáme ochutnať ťavu a klokana, ale aj portugalskú či mandarínsku kuchyňu.

12. Všetky polotovary sveta na jednom mieste

Na toto si tu nikdy nezvyknem a ani nechcem. Vedela som, že polotovary sú populárne, ale až v takejto miere… Predstavte si Tesco, to veľké. A teraz si predstavte celú uličku, ktorá je v polovici rozdelená a pokračuje Ďalšia. Takže, keď spojíme tieto 2 uličky, vyjde nám regál, kde majú len mrazené polotovary. Pizze, cestoviny, koláče, vyprážané nugetky, zapekané všeličo so všeličím. Nie, ďakujem neprosím. Cestoviny so syrom zvládam aj bez tohto.

13. Tenké papierové steny

A domy. Stále mám pocit, že ich dokážem sfúknuť ako ten vlk z rozprávky. Alebo že hocijaký nervák by mohol tú stenu rozbiť. Ale ani jedno som ešte neskúšala.

14. Kanadské gastronomické chute

Spomienka na môj mňamózny pumpkin pie
Spomienka na môj mňamózny pumpkin pie

Pomaly ale isto sa už nebojím skúšať nové veci. Nikde som nevidela toľko čudných spojení ako v Kanade. Tak napríklad muffiny – cukinový s vlašskými orechmi, tekvicový, zo sladkých zemiakov a podobne. Národný pumpkin pie, teda tekvicový koláč, som si zamilovala a určite ho upečiem aj na Slovensku. Ďalšou mojou láskou je mrkvový koláč s polevou zo syra. Mňam! No ale najväčšie zaľúbenie sme našli v arašidovom masle a ja aj v bagel-och. Doteraz nerozumejú, prečo nemáme na Slovensku bežne v potravinách bagel 🙂

Ochutnali sme však aj pár prešlapov – tekvicové pivo alebo varené pivo. K tomuto nemám čo viac napísať 🙂

15. Autá

Autá sú tu obrovské! Majú tu taký typ GMC, ktorého kapota je vyššia ako ja. Na druhú stranu sú ich autá veľmi ale veľmi tiché a keď ich zamkneš, tak zatrúbia. Prevládajú americké značky a európskych je tu logicky pomenej.


Koniec prvej časti


Takto fúknem a rozdúcham aj druhú časť :)
Takto fúknem a rozdúcham aj druhú časť 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím