Máme sa hokejovo!

1
569
MS v hokeji do 20 rokov v roku 2015
Lepšie miesta

Kanada je hokejová krajina, to sa jej nedá odoprieť. Netajím sa tým, tak to poviem otvorene aj tu. Jedným z dôvodov a odpoveďou na neustálu otázku – prečo Kanada – bol HOKEJ. Je to tak.  Ak ma poznáte osobne, tak sa hádam ani nečudujete. Pri rybke už asi hej 🙂

Kanada je hokejová krajina a je to tu cítiť na každom kroku. Všade sú obrázky hokejistov, Mario Lemieux sa dostal na kanadský chodník slávy a znak Toronta Maple Leafs nájdete na všetkých tradičných veciach od krabičiek, cez zapalovače, tričká až po netradičné veci ako je napríklad toastovač, ktorý vám na hrianku vypečie znak klubu. Naozaj, tu je dôkaz. A Stanley cup? Ten vám vyrobí pukance, uskladní peniaze alebo vám dá cukrík.

Ak je Kanada hokejová krajina, tak Toronto je mesto pre hokejových nadšencov. Všetko by tu bolo skvelé nebyť tej ceny za lístky na Leafs. Od 100 dolárov vyššie za miesta, kde sedíte vyššie ako je samotný Slovan. Štadión má kapacitu okolo 20 000 ľudí, ale z každého miesta vidíte skvelo. Ak si chcem splniť sen a ísť na NHL, tak si poviem, však nevadí, bude to zážitok. Lenže to celkom neplatí o Leafs. Stanley cup nevyhrali už od 67-teho. Ani to nerátajte, je to mrte 🙂 Play off im tiež moc nevychádza a keďže majú jedny z najdrahších lístkov v celej NHL, na hokej tam chodí aj taká sorta ľudí. Ževraj sa tam cítite ako v divadle. Nemôžem však z tohoto kontinentu odísť bez zápasu NHL. To nie. Veď my to nejako vyšpekulujeme, ale cítim, že zápas Maple Leafs to nebude. Sorry, Pánik. Odporúčajú nám ísť radšej na zápas do poriadnej krčmy, tam sú fanúšikovia s atmosférou na akú som ja zvyknutá. Tak uvidíme, zatiaľ sme boli pozerať len úvodný zápas NHL na námestí.

Photo 08-10-14 7 33 32 pm Photo 08-10-14 7 36 43 pm

 

 

 

 

 

Keďže moja láska k hokeju miestami prevyšuje moju schopnosť triezvo rozmýšľať, tak využívame každú možnosť navštíviť torontský hokejový chrám Air Canada Centre. A ešte niekoľkokrát sa tam pozrieť hádam pôjdem. Veľmi sa mi tam páči 🙂 Rada by som sa s vami o tieto návštevy podelila.

1. Basketbalový tréning pred začiatkom sezóny Toronto Raptors

Už ani neviem ako som sa o tom dozvedela. Asi z Facebooku. No, jediný kanadský team v NBA – Toronto Raptors – organizovalo pred rozbehnutím sezóny tréning prístupný pre verejnosť zadarmo. Šanca ako sa dostať konečne dovnútra štadiónu – ideme! Prišli sme a ja som sa celý čas usmievala od ucha k uchu. Aká blbosť ma nepoteší, že? Štadión sme si obehli niekoľkokrát zvonku a potom raz vo vnútri s Tomim a raz som si to obehla ešte sama. Alebo aj dvakrát, už ani neviem 🙂 Je NÁDHERNÝ a obrovský! Pekný moderný stánok, na každom rohu sú bary a bufety, alkohol sa tu predáva úplne všade. Pivo, víno aj tvrdé. Kúpite si tu aj kávu Tim Horton či burger fast food siete Hero. Pivo však stojí od 12 dolárov vyššie za plechovku! WTF? Čapované tak 16 dolárov. Dostanete ho v plastovom pohári a na neho viečko ako v McDonalde. Všetko si môžete vziať so sebou dnu, lebo kto by sa tu odvážil hodiť čokoľvek na plochu, tak sa podľa mňa navždy rozlúči s hokejom  alebo basketbalom na celom tomto kontinente. Sedačky sú tu veľmi pohodlné, skoro také malé kreslá a výhľad je tiež skvelý hádam odvšadiaľ.

verejny Trening NBA
Show pred tréningom

Prišli sme o čosi skôr, aby sme si obzreli štadión a urobili sme dobre, lebo tu sa pred samotným tréningom spustila show. Súťaže o lístky, o tričká, hádzali sa tričká tým najšialenejším fanúšikom, ľudia kričali, tancovali a pre lístky by urobili hádam čokoľvek. Nechýbali roztlieskavačky a svetelná show a to tréning ani nezačal 🙂 Najlepší boli tímový maskoti – dinosauri. Predstavovanie hráčov, tímové video a tréning sa môže začať.

Tréning to bol asi typický basketbalový, začali sa rozcvičovať, ľudia postupne odchádzali a pri každom pohybe od jednej strany publika k druhému sa dvíhala strana, kde práve boli a povzbudzovali ich. Celkom vtipné 🙂

 

2. All stars kanadského ženského hokeja

Vďaka Facebooku sme sa dostali aj na ženský hokej, ale nie na hocijaký. Konkrétne na All stars celej kanadskej ženskej repre. Bolo tam niekoľko žien, ktoré vyhrali aj olympijské zlato a trochu feministky vo mne hovorilo, že to nemôže byť zlý nápad. No, a ono trochu aj bol… Ten hokej bol hrozný, pomalý a nudný. Pozerávam občas All stars zápasy, tak možno som bola naladená na niečo iné, ale aby po prvých dvoch tretinách bol stav 2:2? V tretej tretine im ako keby dohovorili sponzori a už sa tam našli aj nejaké parádičky. Netuším koľko to skončilo, viem len, že to bola nuda a že to skončilo ešte dlhšou a nudnejšou súťažou o najrýchlejšie družstvo (rozumej, každá jedna hráčka sa zúčastnila tejto súťaže), ktorá trvala hádam ako jedna celá tretina. Videla som však štadión, tak aspoň niečo 🙂

All star ženského hokejaZábava však bola aj tu, ale tradične len cez prerušenia hry. Vtedy hneď pozriem na kocku, že čo zase vymyslia. Ako keď sme na Majstrovstvách sledovali Goolyho 🙂 Kamera si vyberie svoju obeť a nad ňou sa objaví obláčik s fotkou na koho myslí a tie kombinácie sú skvelé. Doporučujem pozrieť fotku dievčatka nižšie, vyberali si ju často, lebo stále takto nasrato sedela 😀 Tiež sa tu často tancuje. Veľa z toho je nahrané, všimla som si toho istého človeka vždy prezlečeného inak, ale je to sranda aj tak.

Čo ma však najviac dostalo bola mexická vlna. Že no a? Tak tu sa nerobí hocijaká vlna, ale Kanaďania ju vedia dať a´la slow motion alebo zrýchlenú time-lapse. Neskutočné!

3. MS v hokeji do 20 rokov 2015

Facebook nás priviedol aj na MS do 20 rokov (čo by som bez FB robila?!) . Fakt! Získali sme lístky za 20-ku a šli na zápas Česko-Švajčiarsko. Slováci hrajú v Montreale, tak dúfame, že postúpia do semifinále do Toronta. Držte palce!

Prvýkrát sme sa dostali na level 300, teda na tie najvyššie položené miesta (ak nerátam skyboxy). Bála som sa, čo to bude za výhľad, ale bolo to skvelé. Perfektný prehľad a oveľa lepší výhľad ako je na Slovane v najvyššom rade. Čo ma však prekvapilo, bolo to ticho. Také, aké je medzi pokrikmi, len tu ten medzičas trval 60 minút. S výnimkou gólov, to oslávili. A potom zase ticho. Hokej je tu považovaný za šport pre rodiny a keď si predstavím tie ceny pre celú rodinu, tak je to sviatok ísť na hokej. A nepatrí sa kričať pred deťmi, že? Ďalším dôvodom je ako tvrdia domáci ten, že keby ste začali kričať, tak si o vás pomyslia, že ste opitý a vyviedli by vás zo štadiónu. Pre mňa, čo som vyrástla na Slovane, je to nepochopiteľné. Dva protipóly – buď bude šport s chuligánmi a bude mať grády alebo šport pre rodiny, kde sa cítite ako v kine. Ja si vyberám prvú možnosť.

MS v hokeji do 20 rokov v roku 2015
Vyhrali Švajčiari 🙂

No ale späť k majstrovstvám. Zážitok to bol napriek atmosfére skvelý! Štadión je krásny, výhľad bol skvelý, na tretiu tretinu sme si sadli takmer úplne k ľadu a to pivo za 13 dolárov za plechovku, no parádička! Čo mi prišlo najsmiešnejšie je to, že tu sa diváci bavia len pri prerušení hry. Vtedy sa na kocke nad ľadom objavujú rôzne smiešne videá, ktoré vyzývajú ľudí tancovať a hlavne sa baviť. Napríklad sa na kocke objavujú ockovia, ktorí tancujú a deti sa cítia trápne. No čo vám poviem, tu sú úplne inde. Na záver som vyfotila všetko, kde sa objavil náš znak, vyobjímala stĺp s našim brankárom a išli sme spokojne domov.

4. O bronz – MS juniorov 2015 Toronto

Toto bolo neskutočné! Najskôr som si myslela, že dostať sa na takýto zápas za normálne peniaze je takmer nemožné a zrazu stojím pred štadiónom a ideme dnu. Dnes bez rybičky, niekto musí pracovať 🙂

MS v hokeji do 20 rokov v roku 2015
Godla je tajná zbraň pred zápasom aj počas neho

Sadáme si a za nami plné 3 rady Švédov a okolo kam oko dovidí len Kanaďania, kde tu náš dvojkríž. Aréna nie je plná, ale to sa behom pár chvíľ mení. Pred zápasom sa naši postavia do radu a postupne Godlu pusinkujú alebo teda hlavičkujú. Začali sme skvelo, však viete a aréna stále ticho. Neviem, či by som si na toto dakedy zvykla. Oni proste vydávajú zvuky, len keď im to kocka nad ľadom nakáže. A vtedy to roztočia, tancujú a skandujú až kým nezačne hra. Vtedy stíchnu v sekunde, ako na tenise. My sme sa s Peťom na tom celkom prebavili, keď sme ich upozorňovali, že ich povzbudzovanie (ak náhodou prekročilo na sekundu prerušenie hry) nás ruší. Samozrejme zo srandy. Celý zápas som si skvelo užila, tanečky, poskakovanie a ťapkanie s každým Kanaďanom v okolí. Boli jednoznačne na našej strane a našeho Godlu milujú. Pre nich je to síce goalie, ale je to ich miláčik. To sa prejavilo aj vtedy, keď ho po finálovom zápase vyhlásili za najlepšieho brankára turnaja. Kanaďanov okolo nás sme učili naše pokriky, ale nedali sa 🙂 Ozaj, vedeli ste, že po výhre Kanaďanov bol priamo v aréne ohňostroj?

Počas zápasu sme zatlieskali vojakom, ktorí ochraňujú ich milovanú Kanadu (toto citujem), zatlieskali sme slečnám, ktoré exli pivo a tiež aj našemu Godlovi kedykoľvek bol na kamere.

MS v hokeji do 20 rokov v roku 2015
Ja som tu bola! Odpadávam!

Bolo to neskutočné a budem to opakovať do aleluja. Bol to pre mňa oveľa väčší zážitok ako keď som bola na MS 2011 na finále vo fínskom kotli a to teraz nemachrujem. Stretnutie sledovalo cez 13 000 divákov a ja s Peťom medzi nimi! Nakoniec nám všetci okolo podali ruky, gratulovali nám a my sme mohli ísť spokojne na pivo! Slovenskoooo!

Pozrite si moju menšiu reportáž.

A foto:

 

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím