6 tipov ako si užiť F1 v Kanade + video

0
351
montreal grand prix vylet
montreal grand prix vylet

Viete o tom, že v Kanade sa hrajú formule?
To ja totiž musím žiť v Kanade dva roky na to, aby som zistil, že sa tu hrá nejaká formula v júni. Podľa mojich najnovších poznatkov vo vedľajšej provincii Quebec majú okrem dobrých syrov a francúzštiny aj nejakú dráhu na pretekanie. Volajú to Grand Prix Canada. Každopádne, je to šport a tým pádom to znie ako nápad na darček pre Evičku…ja mám rád Montreal, Evka šport – bude sranda: Idem do toho. (a pre tých, čo ma dočítajú až do konca, bude prekvapko)

Ako prvé – prieskum trhu: kde sa najviac vybúravajú tie srandy? Nech je na čo pozerať.

Okruh Gilles de Villeneuve

Každopádne už prvá úloha sa komplikuje – trip advisor a lokálne internetové fóra sú vo francúzštine a moc mi to neuľahčujú (kto by bol čakal). Rovnako ako Google translate. Snaží sa, ale rozumiem mu asi toľko, koľko cpt. Dankovi. Asi po 2 hodinách testovania mojich lingvistických schopností a dedukcie nachádzam lístky na miesto. Dajú sa kúpiť aj voľné lístky bez miesta, ale že vraj na to tam musíte byť už od 6 rána, aby ste si obsadili miesto. Čiže najlepšie v pomere cena/výkon vychádza pred cieľovú rovinu na všetky tri dni. (Ešte chvíľu musím šetriť na tie v cieľovej rovinke $2,5k+). Každopádne áno, aj pre mňa to bola novinka, že sa to koná 3 dni. Ja som si tiež myslel, že to je vybavené za hoďku v nedeľu poobede. A to by neboli frantíci, aby to nenazvali tak, že to žiaden turista nevysloví. Však si skúste: Okruh Gilles Villeneuve.

f1 listky na formulu zlata rybka v kanade

Skutočný “obrat na Prochádzku” (alebo po novom na Bugára) prichádza až pri platení. Keď som sa dozvedel, že za doručenie lístka chcú $40, skoro sa tento blog nekonal. (Papierový lístok totiž môžu poslať len fyzicky z Marseille). Po 2 hodinách predýchavania to nakoniec dávam a dúfam, že mi to dojde aspoň obratom. Hmmm – doručenie o 2 mesiace. Ale to sa dozviete až po zaplatení. Evičke v marci teda ako darček dávam výkres, ktorý som zhotovil so svojimi MS Paint skills.

Apríl, máj ubieha ako voda a už je tu aj jún a náš výlet môže začať. Pridala sa k nám aj kamoška z Venezuely, tak bude o to väčšia sranda. Šialené ceny za hotely v tento víkend cheatujeme s airbnb. Lacné ubytko a často krát lepšie ako hotel. Ak ste ešte takto necestovali, vrelo odporúčam. Štyristo dolárové letenky nahradzujeme autobusom Megabus (kanadská verzia Student agency). Síce o 3 hoďky dlhšie, ale ja mám Tajný Plán.

meme slovaci v kanade
meme slovaci v kanade

Bdelému oku čitateľa určite neušlo, že športová terminológia nie je môj šialok kávy. Napriek tomu, že sa snažím od Evičky dačo pochytiť už 10.rok, stále nič moc. Preto v autobuse nahadzujem témy formule. Napr. všeobecná otázka: “a počuli ste že tie formule sú tento rok rýchlejšie?” vznieti diskusiu. A to je ten moment, na ktorý čakám. Pomaly nasávam informácie, ktoré budem pomaly opakovať po zvyšok víkendu. V tomto momente sa odpájam z diskusie a pekne na smeráka odkývam všetko, čo sa hovorí. Popri tom sa dozvedám, že každý rok sa menia pravidlá, vyhráva to furt ten istý a na Schumachera, že sa nemám pýtať, že to je smutné. Po päť hodinovej ceste som už výrazne zorientovaný a môžem sa tešiť na závody. Do mojej slovnej zásoby pribudlo DSR, Hamilton a polpozišn.

Takže pár postrehov pre ľudí, čo sa chystajú po prvý krát na takéto podujatie.

Kanada Montreal vylet slovaci

1. Ono je to vlastne festival a sprievodný program sú mega party a zaujímavé akcie
2. Celé mesto má party. Naše pozorovanie bolo, že príliš veľa bohatých ľudí na jednom mieste obyčajne znamená mega autá – toľko Ferrari, Lamborghini a Porsche som nevidel od autosalónu v Nitre 😀
3. Je povolené vlastné jedlo a pitie (takže štartujeme nabudúce prenosnú chladničku a pivo)
4. Bude vypredané. Vyrazte z domu na program o hodinu skôr 🙂
5. Bezprostredne po skončení hlavného preteku sa všetci vyhrnú na trať. Buďte blízko pri cieli – tí najrýchlejší budú mať možnosť si spraviť fotku s víťazmi
6. Miestenky sú všetko. Určite stojí za to stráviť o 20 minút viac googlením, ktoré miesta sú pre vás optimálny pomer cena /výkon.

Kanada Montreal vylet slovaci

Podujatie bolo megaaa, človeku sa až nechce veriť, keď na vzdialenosť 3 metre od vás prejde formula rýchlosťou 300km/h. A ten zvuk si zamilujete tiež. A atmosféra je party mode, odporúča 10 z 10 Danov Bilzerianov.

 

 

montreal bar zlata rybka v kanade
montreal bar zlata rybka v kanade

Prvý deň – #naSlováka trávime pekne poriadku v krčme ?. Nedalo sa vyhrať a našej kamarátke z Venezuely ukazujeme fernet s tonikom. Dávame tour de old Montreal. Krásne. Chýba nám asi Európa 🙂 Druhý deň sa už snažíme poriadne absolvovať program. Pozeráme preteky Ferrari / Porsche a aj historické formule. Potom to prichádza. Kvalifikácia na turnaj. Podľa môjho nového kamaráta Jamieho z Arkansasu sa dozvedám, že je to skoro rovnako dôležité ako samotný zápas. Pre mňa je toto výlet plný prekvapení. Máme krásny deň, tak všetci fandia s vervou Mazureka na hlavnej stanici. Hamilton podľa očakávania vyhral a na druhý deň bude štartovať ako prvý. Čo aj mne dochádza, že to je dobré. Túto veľkú vec treba osláviť a naši lokálni Montrealskí kamaráti nás berú na fantastické waffle s vyprážaným kuriatkom. Za večer môžem odporučiť tento bar.

montreal zlata rybka v kanade na vylete

Na tretí deň a na hlavný závod sme pripravení. Nakúpené pivo, víno, nejaký mini snack a vyrážame o 3 hodiny skôr. Možno sme mohli aj skôr. Je tu viac natrieskané ako v aute Vladka Weissa. Atmosféra vrie a my už sa tešíme na hlavný pretek. Predtým si ale všetci jazdci robia pomalé kolečko po drahé, takže máte možnosť sa pozrieť svojmu favoritovi priamo do tváre.
Samotný pretek je ďalšie prekvapenie pre mňa. V telke to vyzerá bezpečne a OK ale ono to nie je bezpečné a OK. Manévre, ktoré vidíme sú často na hrane a jeden týpek aj havaroval. Každopádne náš favorit Hamilton očakávane prechádza cieľom prvý a ja zas ľutujem, že som naňho nepodal 🙂

Boli ste aj vy niekedy na formuly? Alebo chceli by ste niekedy ísť na formulu? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti a zážitky.


Odoberaj horúce novinky z Kanady

* Bez tohto sa nepohnemeZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím