Cesta okolo Yucatánu v Mexiku

0
102
Zlatá rybka v Mexiku

Mexiko je po Kube druhá najčastejšia dovolenková destinácia Kanaďanov. Väčšina z nich však zavíta do Cancúnu a strávi tam týždeň v all-inclusive hoteli. Zlatá rybka však mala iné plány. My sme chceli ochutnať tradičné jedlo, kúpať sa v skrytých jazerách a jaskyniach. Ak chcete vedieť, čo všetko sa dá za 14 dní vidieť v Mexiku na Yucatáne, čítajte ďalej.

Náš 10-dňový trip po Yucatáne nebol dokonalý, no vy z toho môžete len ťažiť. Nižšie sa dozviete, čomu by sme sa vyhli a kde sa naopak oplatí zdržať dlhšie. A ak vydržíte až do konca (Spoiler alert), tak tam nájdete 14 dňový itinerár cesty po Yucatáne.

Zlatá rybka v MexikuČo sme si zabezpečili pred cestou do Mexika?

Mexiko je rozvíjajúca sa krajina a počuli sme o nej už všeličo. Odporučili nám vyhnúť sa pitiu vody z vodovodu (čiže ani žiadny ľad či limonády) a obrniť sa trpezlivosťou, lebo Mexičania majú na všetko čas a radi sa dohadujú. A to výhradne po španielsky, konečne sa nám naša španielčina zo strednej oplatila.

Letenky

Najviac sa oplatí letieť do Cancúnu. Tak ho aspoň uvidíte a môžete odtiaľ, čo najskôr utiecť. Viete si pozrieť jeho rozprávkové pláže a odšrktnúť si ho zo zoznamu.

Požičanie auta

Auto sme si objednali na letisko pekne vopred a online. Chceli sme sa vyhnúť dohováraniu ceny a zbytočným poplatkom. Ale ako sa vraví, Zlatá rybka mieni a Mexičan mení. Po prílete na letisko zisťujeme, že napriek tomu, že majú napísané, že otvárajú o 6 ráno, nikto tam ani o 9 nie je. A tak nám neostalo nič iné, ako si objednať auto z inej spoločnosti (na letisku ich je hneď niekoľko). A tu vám len radíme: zjednávať a zjednávať. Dá sa to zjednať až o polovicu, ale treba guráž, trpezlivosť a byť šikovní.

Ubytovanie

My sme boli vo štvorici a nechceli sme bývať po hosteloch. Z ostatných možností nám najlepšie vychádzali hotely cez Booking.com. Z Airbnb miest môžeme len odporučiť tento krásny apartmán a tu máte od nás kredit 45 CAD na prvú rezerváciu.

Zlatá rybka v MexikuČo treba vidieť na poloostrove Yucatán, Mexiko?

My si na všetky destinácie tvoríme mapky a tak máme aj jednu pre Mexiko. Ak chceš mapku toho, čo treba vidieť v Mexiku, klikni sem.

Jaskyne tzv. Cenotes (Xenotes)

Čo nám prvé napadne, keď spomíname na našu dovolenku v Mexiku? Sú to určite Cenotes (Xenotes). Ide o prírodné jaskyne so sladkou vodou, ktoré sa len tak nevidia a ktoré odlišujú Mexiko od iných destinácií. Väčšina z nich je prístupná, niektoré sú vlastnené súkromníkmi (tie sú celkom lacné) a iné sú vlastnené štátom (tam už je to drahšie, ale stále nič extrémne). Okrem malého jazierka v nich niekedy nájdete aj hojdačky, laná či skokanské mostíky. Na Instagram ako stvorené 🙂

Tip od Zlatej rybky: Ak ide o vyhľadávanú jaskyňu, teda takú, ktorá sa nachádza v blízkosti pamiatky ako Chichen Itza alebo ju nájdete na každom blogu o Mexiku, privstaňte si a choďte tam hneď ako ju otvoria. Oplatí sa!

Pláže pri Karibskom mori

Hneď po Cenotes sa nám v spojistosti s Mexikom vybaví Karibské more. Tá farba je fakt ako z pohľadníc. Karibské more je krásne azúrové!

Tip od Zlatej rybky: Yucatán obklopujú Karibské more a Mexický záliv. Popravde, na strane Mexického zálivu sme nenašli ani jednu peknú pláž, kde by sme vošli do mora. Preto vám odporúčame čo najviac dní stráviť na strane Karibského mora (ak ste skôr vodné živly).

Zlatá rybka v MexikuPyramídy

No a čo určite patrí k Mexiku z hľadiska histórie sú Mayské pyramídy. Tie sú typické svojimi schodiskami na každej strane pyramídy. Najznámejšou je Chichén Itzá (zároveň novodobý Div sveta). Na Yucatáne je pyramíd toľko, že po tretej sme ich prestali počítať. Vybrali sme si tie najzaujímavejšie – Chichén Itzá, Tulum a Calakmul (obetovali sme Uxmal, Coba a mnohé ďalšie). Mnohé sú už zarastené pralesom, ale v budúcnosti sa určite objavia.

Tip od Zlatej rybky: Za nás je topka určite komplex pyramíd Calakmul. Z hlavnej cesty sa tam dostanete po celkom neupravenej ceste, ktorá síce trvá hodinu, ale stojí za každú minútu. Je to totiž cesta pralesom a to je zážitok sám o sebe. Chichén Itzá je tiež super, tam je však neskutočne veľa ľudí, veď je to aj novodobý div sveta. My sme si prenajali sprievodcu a vôbec neľutujeme. Taktiež sa oplatí prísť čím skôr, nech sa aspoň trošku vyhnete davom.

Zlatá rybka v MexikuHolbox

Holbox bol úžasná bodka za naším cestovateľským dobrodružstvom. Poslednú noc sme strávili na tomto ostrove, kam nesmú autá, vďaka čomu je na celom ostrovčeku úžasná atmosféra. Cez deň pokoj, hojdacie siete v mori, hojdačky pri baroch a v noci parádna atmosféra, kde party pokračuje aj na ulici.

Tip od Zlatej rybky: Doprajte si na tomto ostrove viac ako len jedeň deň. Neurobte takú chybu ako my. Na večeru odporúčame ísť sem: Viva Zapata.

Zlatá rybka v MexikuRužové jazerá

Ružové jazerá alebo Las Coloradas sú jazerá, v ktorých žijú mikroorganizmy, ktoré obsahujú vysokú dávku beta karoténu. Tieto jazerá sú extrémne slané a kúpanie je tam zakázané (ťaží sa tam soľ). A aby nebolo tej ružovej málo, tak ešte tam máte možnosť vidieť aj kopec plameniakov.

Tip od Zlatej rybky: My sme sa tam nedostali, lebo nám nevystačil čas. Náš tip: naozaj si premyslite, či sa vám tam oplatí ísť, lebo nič tam okrem toho jazera nie je.

Merida

Merida je najkrajšie mesto, aké na Yucatáne je a bodka.

Tip od Zlatej rybky: Deň-dva však absolútne stačia. Prejdite sa mestom, dajte si tacos a určite sa oplatí ísť a vystáť si radu sem: Los Trompos.

Zlatá rybka v MexikuTequila tasting

No a čo by to bol za výlet do Mexika bez návštevy továrne na tequilu. Tequila sa vyrába z agáve, ktoré je skoro všade v Mexiku. Avšak tequilou sa môžu nazvať len nápoje z modrého agáve a musí byť vyrobená maximálne 65km od mestečka a teraz neuveríte – Tequila. My sme sa vybrali na ochutnávku tequily no prišli sme 10 minút pred záverečnou. Tak sme sa museli vrátiť na druhý deň o 10 ráno. 5-6 tequíl na ráno je výborný začiatok dňa. True story, haha.

Tip od Zlatej rybky: Prídite načas 🙂 Ochutnajte všetky druhy a už nikdy nebudete chcieť piť striebornú Olmecu, hihi.

Zlatá rybka v Mexiku
Toto je agáve, z ktorého sa vyrába tequila

Mexické jedlo

Nebudem vás zavádzať, ak poviem, že prvé, čo nás pri spomienke na Mexiko napadne, je jedlo. Fakt! Kde začať? Mexická kuchyňa je plná kukurice (kukuričnej múky), fazule, chilli, paradajok a hlavne avokáda! Tacos, burrito, quesadilla, enchiladas, tamales a k tomu známe guacamole (avokádový dip), ale hlavne mole, čo bolo pre nás novinkou. Joj a nachos. Nikde inde mi tak nechutia ako tam… A tá ich salsa… Joj, poďme späť.

Tip od Zlatej rybky: Jediná vec, ktorú ľutujem je, že sme nejedli viac street foodu. Popravde, po skúsenosti z Peru sme sa báli, aby sme nedostali otravu jedlom. Raz sme však skúsili tacos priamo na ulici, kde pán kuchár vytiahol mäso z prenosnej chladničky, akú naši rodičia brávali do Chorvátska a pripravil to priamo pred našimi očami a bolo to najlepšie a najlacnejšie, čo sme tam jedli. TOP!

Zlatá rybka v MexikuA teraz keď sme si povedali, čo treba vidieť, poďme na sľúbený plán.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím