15 zaujímavostí o Peru

2
480
Peru zaujimavosti

Náš najväčší trip tohto roka je za nami a tak je načase vám čo to o ňom napísať. Veľkonočné Peru nás prekvapilo hneď niekoľkokrát. Spísali sme pre vás 15 zaujímavostí o Peru, ktoré sme si počas našej nedávnej dovolenky všimli.

15 zaujímavostí o Peru

1. Všade sú túlavé a opustené psy

Jedna z top vecí, ktoré mi udreli do očí v každom peruánskom meste, ktoré sme navštívili, boli túlavé psy. Ja sa totiž psov bojím. Na tieto psy bol však veľmi smutný pohľad. Báli sa ľudí a mali taký smutný pohľad. Raz som sama na ceste domov stretla v úzkej uličke hneď jednu takúto smečku a veru mi nebolo všetko jedno. V Peru je niekoľko dobrovoľníckych organizácií, ktoré sa o tieto psíky starajú.

peru psi

2. Deti ležia všade na zemi

Ak náhodou neleží pred obchodom opustený pes, tak tam bude zaručene malé milé dieťa.

3. Stavby Inkov

Inkov treba obdivovať nielen kvôli Machu Picchu, ale v Cuscu nájdete hneď niekoľko dokonalých múrov. Kamene obrábali ručne, no tak dokonale, že do seba zapadajú tak, že medzi ne nemožno vsunúť ani papier. Techniku Inkov sa snažia napodobniť už roky, no ako môžete vidieť dole, nie veľmi úspešne 🙂

4. Deti musia chodiť v odľahlých dedinkách denne aj 6 hodín pešo do školy

Počas našej turistiky sme narazili na deti, ktoré musia do školy chodiť denne aj 2-3 hodiny. Pešo. V podstate tú istú trasu akú sme my išli v trekkingových topánkach, no oni idú v školskej uniforme. Ak pôjdete okolo nich, kľudne im dajte čokoládu, majú pred sebou ešte dlhú cestu.

5. Ženy nosia svoje deti na chrbte

Všetky eko matky by sa v Peru zbláznili od šťastia. Deti, ak sa teda neplazia po zemi, tak ich mamy nosia v pestrofarebných šatkách na chrbte. Väčšina žien v staršom veku potom chodí veľmi zhrbená, pochopili sme prečo. Keď totiž deti vyrastú, nosia v tých šatkách všetko možné a ťažké.

Zlatá rybka v Peru - Mama a dieťa

6. Muži nerešpektujú dopravné policajtky

V Peru majú obrovský problém s korupciou a tak sa rozhodli zlepšiť povedomie o policajtoch tým, že začali najímať viac žien ako dopravné policajtky. 93% dopravných policajtov sú v hlavnom meste ženy. Peruánski muži to z počiatku nevedeli prekusnúť a tieto policajtky nerešpektovali, až tak, že ich občas aj zrazili. Muži.

7. Majú špeciálny drink s vyšľahaným bielkom

Predstavte si niečo podobné tequile, no v Peru sa to volá Pisco. Najznámejší drink sa volá Pisco sour a obsahuje len limetkovú šťavu rozmixovanú s bielkami a s piscom. Chutí osviežujúco a výborne.

Zlatá rybka v Peru - Pisco

8. Adrenalínová doprava

Rozmaznaní Kanadou a Európou sa suverénne vydávame cez zelenú na prechod, keď tu zrazu máme v periférnom videní hneď dve autá, ktoré ani nespomaľujú, nie to aby zastali. A tak odporúčame prechod cez cestu v Peru všetkým adrenalínovým nadšencom. Adrenalín zaručený je aj v taxíku či za volantom. Všetci si stále niečo musia dokazovať a tak trúbia aj bez dôvodu, z dvoch pruhov si spravia aj sedem a ten, kto je dôraznejší, ten prejde prvý.

9. Nápoj z fialovej kukurice Chicha

Zlatá rybka v Peru - Chicha moradaChicha sa stala suverénne mojím najobľúbenejším pitím v Peru, predčila aj pisco. Je to nápoj ešte z éry pred Inkami a vzniká tak, že sa vyvarí táto tmavo fialová kukurica s ananásom, pridá sa škorica a klinčeky, podáva sa vychladená. Chutí ako nealkoholické varené víno a ananásový džús. Musím zistiť, či ju zoženiem v Toronte.

 

10. Za jeden pobyt v Peru sme zažili všetky ročné obdobia

Začali sme príjemnou jarou na pobreží, potom horúce leto na peruánskej púšti, daždivá jeseň a mrazivá zima až pod nulou na našom treku, až sme sa dostali znovu do jari. A to všetko za 10 dní.

Zlatá rybka v Peru - Salkantay trek

11. Naučíš sa, že dýchanie nie je taká samozrejmosť ako si si myslel

Dýchať vie naozaj každý. Mne sa dostalo však príležitosti okúsiť si kyslíkový dlh a naučiť sa opäť dýchať v nadmorskej výške 4000 m.n.m. V takejto nadmorskej výške totiž nie je toľko kyslíku ako je naše telo zvyknuté a tak sa musíte rýchlo prispôsobiť. Napriek všetkým opatreniam ako sú lieky proti výškovej chorobe, aklimatizácia, strava a podobne, sa u mňa výšková choroba prejavila v plnej paráde.

Zlatá rybka v Peru - Salkantay trek

Začalo to nevinne a to skoro všetkým v našej skupine. Hneď po pár krokoch do kopca sme boli zadýchaní a bolela nás hlava. Nebrala som to príliš vážne, až pokým som sa nevedela poriadne nadýchnuť, začala sa mi krútiť hlava, mala som pocit, že odpadnem a povraciam sa. Taký normálny poopičný stav, v ktorom musíte vyšľapať na horu vo výške 4200 m.n.m. (mimochodom pre predstavivosť, Gerlach má 2654 m.n.m.). Odpoveď ako toto prekonať je zísť do nižšej nadmorskej výšky a popritom dýchať ako pri jóge, čo znamená…netuším 🙂

12. Môžeš ochutnať alpacu či morské prasiatko

Tak tak. Zlatá rybka spapala milú alpacu a morské prasiatko. Alpaca je príbuzná lamy, len je menšia, huňatejšia, veľmi veľmi zlatá a musíme povedať, že aj veľmi chutná. Niečo ako divina. No a morské prasiatko, to je tradičná pochúťka turistov v Cuscu. Piati sme si podelili jedno prasiatko a myslím, že nám všetkým stačilo na celý život. Chutilo to ako králik zmiešaný s divinou, no chuť bola taká, že raz stačí. Fotku si na blogu odpustím. 🙂

13. Po stromoch si tu rastie marakuja, avokádo, tekvica či aguaymanto

Vedeli ste, že avokádo rastie na 10-metrovom strome a nie na kríku? Či to som si len ja myslela? 🙂 Počas nášho 4-dňového treku sme navštívili kávovu plantáž, ale aj užasnú farmu s passion fruit. To už hej.

Zlatá rybka v Peru - marakuja

14. Coca tea v každom nápojovom lístku

Čaj z koky nechýba na menu žiadnej kaviarne, reštaurácie či baru v Cuscu a iných vysoko položených miest v Peru. Vysušené listy sa vyluhujú v horúcej vode. Alkaloidy a vitamín B obsiahnutý v koke pomáha prúdeniu krvi a absorvovaní kyslíka. Chutí ako zelený čaj a nie, žiadne vtipné zážitky z neho mať nebudete 🙂

15. Viedli vojnu o vtáčí exkrement s Chile

Peru a Chile majú medzi sebou veľkú rivalitu, ktorá vrcholí väčšinou na kvalifikačnom zápase na majstrovstvá sveta vo futbale. Jedna z najznámejších vojen medzi týmito krajinami bola o…počkaj si na to…o vtáčí exkrement známy ako guano. Guano je totiž výborné hnojivo a Chilania spolu so Španielmi ho chceli Peruáncom ukradnúť. Ozaj, Španielsko prehralo.

Zlatá rybka v Peru - vtáky

Zaujíma ťa niečo iné o Peru? Chceš vedieť a vidieť viac? Sleduj náš blog, VIDEO a ďalší blog už čoskoro.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím