Zimný víkend v Montreale

0
676

Chystáte sa na víkend do Montreal-u v zime? My sme strávili jeden tutti-frutti víkend v predvianočnom Montreale a tak máme pre vás zopár tipov. Môžu sa líšiť od tých v lete, ale o tom možno inokedy. My sa totiž do Montrealu chceme určite vrátiť!

 

Čo treba ochutnať v Montreale?

Neboli by sme to my, aby sme nepostavili naše Must do in Montreal na jedle. Tipy nižšie sú jednými z najvyhľadávanejšími a cenovo dostupné, takže sa pripravte na to, že tam s vami v rade bude stáť zopár ľudí aj keď bude 10 stupňov pod nulou 🙂

Schwartz

schwartz MontrealSchwartz je bistro, ktoré od roku 1928 predáva to isté skvelé údené mäso v tom istom zariadení. Je to malé útulné miesto, kde vám naservírujú niečo neskutočne veľké a dobré. My sme si dali košer sendvič s údeným mäsom, horčicou a kyslou uhorkou. To si tu dávajú ľudia najčastejšie. Kedže sa medzi dvoma chlebmi nachádza tak cca 10-15 plátkov údeného mäsa, tak sa tento sendvič neje veľmi nonšalantne. Ale za to chutí výborne a bistro má svoju atmosféru.

Tip: Povedzte, že to chcete na tanier, bude sa to jesť jednoduchšie. Nechajte im odkaz na nástenke, tak ako my – čítaj pozorne nižšie 🙂

 

La Banquise

La Banquise poutine
La Banquise poutine

Druhé “must” na našom food zozname bola táto reštaurácia, ktorá sa nielenže špecializuje iba na slávne poutine, ktoré pochádza práve z Motrealu, ale ešte je aj otvorená 24/7. Čo samozrejme neznamená, že sa tam netvoria rady 24/7. My sme si takto pekne postáli takú polhodinku vonku, no akonáhle sa dostanete dovnútra, pohltí vás nielen vôňa, ale aj atmosféra. Bolo asi 7 hodín večer a personál mal party roka 🙂 Spievali, tancovali a popritom makali. My sme si nedali klasiku, čo možno aj trošku ľutujem, ale dali sme si výborné poutine s pulled pork (prepáčte, ale toto sa mi nepáči, keď to je preložené :D) , colleslavom, kyslou smotanou a bolo to super! Úplne iné ako v Toronte. Tu to vôbec nebolo o hranolkách, ale o topingoch. K tomu pivečko a hneď zabudneš, že si si pred 10 minútami necítil prsty na nohách!

Tip: Ak nechcete stáť v rade, príďte ráno, ale to prídete o tú atmosféru 🙂

 

Bagel

Montreal bagel
Montreal bagel

My v Europe o tom možno ani nevieme, ale sú dva najčastejšie typy bagelov – z miest Montreal a New York. Za mňa volím Montrealský. Ten sa pripravuje iba ručne, takže nemá nikdy dokonalý a rovnaký tvar, je obaleny medovou glazúrou a pečie sa na ohni. My sme sa vybrali na originál do Fairmount Bagel (ich stránka je veľmi ňuňuňu), kde môžete vidieť celý proces na vlastné oči. Je to však veľmi malá a busy pekáreň, takže až tak dlho to tam očumovať nemôžte.

 

Tip: Dajte si pravý sezamový a vyskúšajte aj môj obľúbený Everything bagel so sladkou cibuľkou ako sample.

Tip #2: Hneď vedľa je malé okienko, kde milá tetuška robí tie najlepšie gnocchi v Kanade.

 

Fondue

Jedna z vecí, ktoré nám tu enormne chýbajú, je syr. Montreal je jedlom asi to najbližšie, čo sa k Europe priblíži, a tak sme nemohli vynechať fondue. V Chez Suzette je nádherne, majú celkom dobré víno a syrové fondue či slaná palacinka je famózna!

Tip: Dajte si syrové fondue so sušenými paradajkami.

Tip #2: Ochutnajte čokoládové fondue alebo čokoládovú pizzu v Cacao 70 (je aj v Toronte btw).

(Pre zväčšenie klik na obrázky.)

Čo treba vidieť v Montreale?

Olympíjsky park

Športoví nadšenci sem sa! Montrealský olympíjsky park (Čo? Tam bola Olympiáda? Áno, v roku 1976 a aj 40 rokov “po” z toho ťažia) je totiž veľmi pekný komplex stavieb. Tak veru, bývalé športové budovy premenili na kopu atrakcií. Môžete sa vyviezť výťahom až na top Olympíjskeho parku a pokochať sa výhľadom. Alebo môžete navštíviť Biodome (bývalý velodrom a.k.a. cyklistický areál premenili na múzuem, ktoré simuluje 5 ekosystémov v Amerike). My sme navštívili Biodome na úkor blízkej hvezdárne, čo sme neskôr aj oľutovali. Ja odporúčam hvezdáreň. V nej vám ukážu, aké je to vidieť polárnu žiaru. Juch!

Montreal - Olympijsky park-wikipedia.org

Mont Royal

Toto bolo jedným z top miest, ktoré sa nám na Montreali páčili. Mont Royal je kopec, z ktorého máte celé mesto ako na dlani.

Fun fact: Skúste povedať Mont Royal niekoľkokrát za sebou. Počujete správne. Tento kopec dal mestu Montreal jeho meno.

 

Notre Dame

Notre Dame je veľmi pekný kostol a ak vás tieto veci zaujímajú, určite si ho nenechajte ujsť. Za menší poplatok sa dá ísť aj na exkurziu dnu.

 

Old Montreal

Všetci mi vraveli ako mi bude Montreal pripomínať Európu. A veruže hej, konkrétne na dvoch uliciach 🙂 Old Montreal je ako naše staré mesto v Bratiske, len menšie. Nájdete tam však veľa krčmičiek a my sme práve tam našli skvelú už spomínanú palacinkáreň, kde sme si dali výborné syrové fondue.

(Pre zväčšenie klik na obrázky.)

Čo NETREBA vidieť v Montreale?

Bell Centre

Až som tomu neverila, ale mne ako športovému nadšencovi Bell Centre (športová hala) vôbec neučarovala. Stačilo mi ísť autobusom okolo. Keby som ju vyslovene nehľadala, tak tento bežný kváder medzi mrakodrapmi aj prehliadnem. Mojim “must see” však naďalej ostáva zápas Canadiens. Takže, zatiaľ nezavrhujem túto budovu úplne 🙂

 

Habitat 67

Habitat 67 je dnes známy ako bytový komplex. Názov dostal od svojho architekta (to by ste nepovedali, že? chichi), ktorý tento systím budov postavil pre Expo 67. Podľa mňa k nemu nemusíte ísť blízko, pre ušetrenie času vám postačí pohľad z brehu. Na mňa to pôsobí ako staré komunistické budovy, ale možno to raz pomaľujú aspoň farebne. Každopádne, nám stačil tento pohľad (vid obr).

 

Čo treba zažiť v Montreale?

Festivaly:

Krásna vianočná atmosféraVianočné trhy –  Le Grand Marché de Noël de Montréal

 

Pokiaľ sa do Montrelu chystáte v predvianočnom období, určite nevynechajte vianočné trhy. Väčšie sa nachádzajú pri námestí Place-des-Arts (zástavka metra sa volá rovnako). Druhé (menšie, ale mne osobne sa páčili viac) sa nachádzajú v Old Port, presnejšie na Place Jacques Cartier. Nečakajte však naše tradičné európske trhy. Ani tu sa na naše nechytajú, ale atmosféru majú tiež príjemnú.

 

 

Festival svetla – Luminothérapie

Luminothérapie je krásny zimny festival svetiel. To znamená, že po celom Montreale (teda aspoň v starej časti) sú rôzne svietiace objekty. No krása! Ak aj nestihnete tento fetsival, určite si vygooglite, čo sa akurát koná v Montreale, lebo toto mesto vie, že aj v zime sa dá zabaviť. Odporúčam napríklad túto stránku: mtlblog.com

 

Barbie expo

Toto bola pravdepodobne ojedinelá výstava, ale nedá mi ju nespomenúť. Ved kde inde by som videla aj 500 krásnych Barbie pokope. Je to stále moja sdcovka. Barbie oblečené ako obyvateľky rôznych kútov sveta, ako známe historické postavy, nevesty, či filmové herečky. Návrat do detských čias na jednotku.

 

Hokejový pub

Montreal Canadiens sú súčasťou tzv. Original Six v NHL. Majú teda bohatú hokejovú minulosť a je to cítiť v celom meste. V sobotu večer práve hrali, a tak sa hokej premietal skoro všade. No a po zápase sa zábava presunula do najbližších barov. My sme zapadli do britského pubu, kde mala práve koncert kapela hrajúca írsku hudbu. Celý tento výjav ako chalani oblečený v hokejovych dresoch či károvaných košeliach tancujú na túto hudbu prišiel ako to najkanadskejšie, čo som kedy videla. Áno, viem ako smiešne to znie 😀

 (Pre zväčšenie klik na obrázky.)

 

Čerešnička na záver

Vianočný bar

To najlepšie a ten najlepší moment som si nechala nakoniec. Keď som sa ako milovník Vianoc a všetkého jagavého dozvedela, že v Montreale majú tzv. pop-up vianočný bar (rozumej dočasný bar – tento tam bol len 3 týždne), tak som vedela, že tam ja jednoducho musím ísť. Očividne som všsak na jednej vlne s viacerými ľuďmi, a tak sme na vstup pri teplote -10°C (pocitová ešte nižšia), stáli krásnych 40 minút. Mám šťastie na kamarátov, ktorí to zvladli statočne a celý večer sme si náramne užili. Fakt TOP!

Ako to tam teda vyzeralo? Už pred vchodom stál obrovský vianočný stromček, ktorý predznamenal pravú vianočnú atmosféru vo vnutri. Keď sme však otvorili dvere a ja sa som tam doslova vrútila (vonku bola fakt zima), tak som až zvískla ako by naši jazykovedci povedali. Predstavte si bar o veľkosti asi ako Channels. V podzemí, jedna miestnosť, celý obalený do vianočného baliaceho papiera, zo stropu viselo asi 100 vianočných ozdôb, barman bol oblečený ako Santov rebeslký brat, DJ tiež, vianočné drinkové menu, drinky vo vianočných pohároch, premietanie Sám doma a samozrejme vianočná hudba v modernejšom až rockovom štýle. Ani odísť sa mi odtiaľ nechcelo!

(Pre zväčšenie klik na obrázky.)

Šťastný nový rok vám praje vaša Zlatá Rybka v Kanade!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím napíšte svoj komentár
Sem napíšte meno prosím